Abp Skworc do maturzystów: Proszę Boga, abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia

Abp Skworc do maturzystów: Proszę Boga, abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia
fot. episkopat.pl

Proszę Boga – Ojca i Syna i Ducha Świętego - abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia - mówił do maturzystów abp Wiktor Skworc. W niedzielę Trójcy Przenajświętszej metropolita katowicki celebrował w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę św. w ich intencji. Była ona transmitowana w Radiu eM oraz w Internecie. Za maturzystów w kolejnych trzech miejscach archidiecezji modlili się również w tym czasie biskupi pomocniczy.

Metropolita katowicki przypomniał, że tegoroczni maturzyści kończą szkołę i zdają egzamin dojrzałości w niezwykłych okolicznościach powodowanych epidemią. Mówił o doświadczeniu „zdalnego” nauczania, izolacji i braku szkolnej wspólnoty.

DEON.PL POLECA- Ostatecznie to, co nas dotknęło, mimo, że znamy bezpośrednie przyczyny, pozostaje tajemnicą. Wobec niej człowiek okazał się bezbronny i bezradny - mówił abp Skworc. - Tajemnica – jest również obecna w przestrzeni wiary - przypomniał mówiąc o tajemnicy Trójjedynego Boga.

Hierarcha mówił o potrzebie ponowienia spotkania z Duchem Świętym i przyjęcia Jego darów, w obliczu zahamowań i lęków, jakie towarzyszą młodym przed zbliżającym się egzaminem maturalnym.

- Matura jest doświadczeniem granicznym - podkreślał abp Skworc wskazując, że kończy ona dni przeżywane w gronie znanych, bliskich nauczycieli, przyjaciół, i klasowej wspólnoty. - Przed wami otwiera się przyszłość, jeszcze nieznana, tajemnicza, choć już jakoś zaplanowana. Matura – egzamin dojrzałości, oznacza często opuszczenie domu i wyruszenie w podróż dorosłości. Ta sytuacja rodzi pewien niepokój, któremu towarzyszy oczekiwanie na spełnienie marzeń, na zrealizowanie pasji, na spotkanie z uczelniami lub pracą - dodawał metropolita katowicki.

Wskazywał jednak, że w tę sytuację wchodzi dziś Chrystus Zmartwychwstały, który mówi: Nie lękajcie się!

Zachęcił młodych, by przykład brali ze św. Pawła, który jako młody człowiek spotkał Zmartwychwstałego i oddał Mu całe swoje życie.

- Nie zraziły Pawła niebezpieczeństwa i trudności, odrzucenia i prześladowania. Nie bał się mniejszych i większych egzaminów z wierności Jezusowi, ponieważ wierzył, że wszystko może w Tym, który go umacnia - wskazywał młodym, by tak jak Apostoł Narodów wzięli udział w "zawodach" wiary i ukończyli je zwycięsko.

Zwracając się do maturzystów, metropolita katowicki życzył im, aby maturalne zawody ukończyli z jak najlepszymi wynikami. - Proszę też Boga – Ojca i Syna i Ducha Świętego - abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia, osiągając nie tylko wiedzę, stanowiska i urzędy, ale i człowieczeństwo według miary, którą kreśli Jezus w swojej Ewangelii - mówił abp Skworc.

W tym samym czasie biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczyli Eucharystii w intencji tegorocznych maturzystów w innych parafiach archidiecezji katowickiej: bp Marek Szkudło w kościele bł. Karoliny w Tychach, bp Adam Wodarczyk w bazylice NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, bp Grzegorz Olszowski w bazylice św. Antoniego w Rybniku. Również te Msze św. były transmitowane w Internecie.

Hasło tegorocznej pielgrzymki maturzystów brzmiało "Maturzysto - nie pękaj, ale módl się!". Do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali także nauczyciele i wychowawcy oraz księża katecheci. Metropolita katowicki wszystkim uczniom kończącym rok szkolny udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Skworc do maturzystów: Proszę Boga, abyście zwycięsko ukończyli bieg całego życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.