Abp Skworc do medyków: zadania, których się podejmujecie, są szczególne i wyjątkowe
"Nie sposób znaleźć słów, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za Wasze poświęcenie oraz fizyczny i psychiczny wysiłek na rzecz chorych i cierpiących" - napisał metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc w słowie do pracowników służby zdrowia.
W środę obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Właśnie z tej okazji abp Skworc wystosował podziękowanie tym, którzy zajmują się zawodowo ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego - lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom, położnym, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym, farmaceutom i wszystkim innym pracownikom szpitali czy przychodni.
"Wszyscy jesteście tak bardzo ważni i macie swoje niezastąpione miejsce w systemie ochrony zdrowia. Zadania, których się podejmujecie, są szczególne i wyjątkowe, zwłaszcza w aktualnej sytuacji epidemiologicznej" - zaznaczył hierarcha.
Przypomniał, że od ponad roku na służbie zdrowia spoczywają dodatkowe obowiązki związane z epidemią. "Każdego dnia z poświęceniem i oddaniem walczycie o ten cenny dar, jakim jest ludzkie życie. Udzielacie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach" - napisał arcybiskup.
"Nie sposób znaleźć słów, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za Wasze poświęcenie oraz fizyczny i psychiczny wysiłek na rzecz chorych i cierpiących. Pozostając na 'pierwszej linii frontu' i walcząc o życie innych, realizujecie swoją misję i swoje powołanie, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie" - podkreślił.
Medykom życzył zdrowia, satysfakcji, życzliwości, wdzięczności i zrozumienia ze strony pacjentów, ich rodzin oraz poparcia ze strony polityków całej sceny politycznej i wszystkich Kościołów, a także wsparcia ze strony wolontariuszy.
"Wraz z całym Kościołem na Górnym Śląsku modlę się za Was wszystkich o Bożą pomoc i łaskę cierpliwej wytrwałości w walce z 'niewidzialnym wrogiem' i o potrzebne siły do zajmowania się chorym człowiekiem, posiadającym zawsze swoją godność i prawa" - podkreślił abp Skworc.
Przypomniał też, że chrześcijańska tradycja medyczna zawsze czerpała inspirację z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. "Trwajcie zatem w wiernej służbie człowiekowi, 'utulajcie' egzystencjalny 'płacz ludzkości', zgodnie z wymogami sumienia i na miarę dostępnych możliwości” - podsumował, zapewniając pracowników służby zdrowia o swojej modlitwie.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł