Abp Skworc o aborcji: Kościół ma moralne prawo przypominać przykazanie "nie zabijaj"

Abp Skworc o aborcji: Kościół ma moralne prawo przypominać przykazanie "nie zabijaj"
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
2 tygodnie temu
PAP / pk

"Kościół ma moralne prawo i obowiązek przypominać przykazanie nie zabijaj i mówić aborcji: «nie wolno»" - powiedział w czwartek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Odwołał się przy tym do działalności charytatywnej i opiekuńczej Kościoła w Polsce.

Arcybiskup Skworc wygłosił homilię podczas wieczornej mszy pontyfikalnej w obchodzoną w czwartek uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w której trakcie Kościół przeżywa również Dzień Świętości Życia. Nawiązał przy tym do obchodzonego też decyzją papieża Franciszka Roku św. Józefa, patrona Kościoła.

Abp Skworc odniósł się w homilii m.in. do adhortacji "Redemptoris custos" ("Opiekun Zbawiciela"), w której Jan Paweł II pisał, że "dla Kościoła równie ważne jest wyznawanie wiary w dziewicze poczęcie Jezusa, jak i obrona małżeństwa Maryi z Józefem, ono bowiem stanowi prawną podstawę ojcostwa Józefa".

"Dzisiaj nam współcześni głoszą, iż małżeństwo to instytucja z ludzkiego ustanowienia i jako taka może być głosami większości modyfikowana. Stąd tak nieraz brutalne atakowanie objawionej przez Boga prawdy o małżeństwie i rodzinie. Odrzuca się to, co stanowi fundament życia małżeńskiego, prawdę, że - jak mówimy - to naturalny, czyli zgodny z prawem natury, związek kobiety i mężczyzny" - podkreślił metropolita.

"Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby strzegł każdego małżeństwa uświęconego sakramentem, czyli obecnością Zbawiciela; by narzeczeni w ramach przedmałżeńskiej formacji przygotowywali się do podjęcia wielkodusznej decyzji bycia razem przez całe życie, by wewnętrznie przyjęli małżeńską przysięgę «ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci» - i by byli jej wierni aż do końca" - wezwał.

Abp Skworc przekonywał, że św. Józef był i jest patronem na każdy czas, szczególnie na czasy trudne, m.in. dlatego, że sceny opisane w Ewangelii, w których brał udział, dotyczyły spraw trudnych. Ocenił, że swoim działaniem i postawami św. Józef uczy konsekwentnego ojcostwa, niezależnie od trudności i okoliczności: trwania przy dziecku i jego matce, a zatem wierności słowu danemu Bogu i człowiekowi.

"Z tej racji Kościół widzi w św. Józefie wzór męskiej pobożności i postawy, która objawia się najpierw w cnocie bojaźni bożej, w posłuszeństwie Bogu, wreszcie w czułej, troskliwej miłości wobec Maryi i jej Syna. To wystarczająca racja, że jest wzorem, nauczycielem szacunku dla kobiety - małżonki i matki; jest wzorem postawy przyjęcia każdego poczętego życia jako nienaruszalnej świętości" - mówił.

Podkreślił, że św. Józef może być patronem na obecne czasy. "Pandemia postawiła nas w sytuacji nieustannej niepewności. Wysłuchujemy komunikatów, ciągle nowych i doświadczamy trudnej do zniesienia izolacji. Towarzyszący nam - najczęściej w mediach elektronicznych - nadmiar słów, informacji i dezinformacji - pozbawia nas ciszy, pokoju, a nawet nadziei. Wielość bodźców psychicznie męczy i zamyka uszy na to, co ma do powiedzenia Bóg" - stwierdził hierarcha.

"To właśnie w takich okolicznościach św. Józef jest naszym opiekunem, strażnikiem małżeństw i rodzin, wzorem odpowiedzialnej postawy każdego mężczyzny. Przywołujcie go ku pomocy" - zaapelował.

Przytoczył też dane z niedawno opublikowanego raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej "Kościół w Polsce".

"Od strony 59. tego raportu czytamy na temat działalności charytatywnej Kościoła. Czytamy m.in. że instytucje kościelne prowadzą 59 domów dziecka, 120 placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży specjalnej troski, przedszkola, 212 świetlic terapeutycznych, 15 domów samotnej matki, 10 domów dla matek z małoletnimi dziećmi, a dla dzieci porzucanych po urodzeniu - 98 okien życia, ratujących ich życie" - wymieniał abp Skworc.

"Można by dalej podawać dane dotyczące charytatywnej działalności zakonów i zgromadzeń na rzecz małżeństwa, rodziny i dziecka, ale przytaczam te informacje, byśmy sobie uświadomili, że Kościół w naszym kraju - Kościół, to znaczy my wszyscy - nie tylko w nauczaniu, teoretycznie, staje na straży świętości życia. I dlatego, ale nie tylko, ma moralne prawo i obowiązek przypominać boskie przykazanie: nie zabijaj i mówić niezmiennie aborcji: nie wolno" - wyjaśnił.

Nawiązał ponadto do kampanii plakatowej, m.in. wykorzystującej obraz nienarodzonego dziecka mówiącego: "Jestem zależny, ufam Tobie".

"Niech to wołanie będzie słyszane przez wszystkich, którzy się urodzili i nie mają prawa odmawiać nienarodzonym prawa do życia. Mają natomiast obowiązek przyjąć nowe życie jako dar i otoczyć je macierzyńską i ojcowską miłością, co odzwierciedla prymat miłości Boga, który obejmuje nas swoją miłością od poczęcia aż po wieczność" - podkreślił metropolita katowicki.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
12,90 zł

Modlitwa to najbardziej skuteczne narzędzie w walce o ochronę życia

Modlitewnik ten i akcja, którą propaguje, to owoc głośnego filmu Nieplanowane. W jednej ze scen filmu główna bohaterka przyznaje, że według poufnych danych klinik aborcyjnych...

Skomentuj artykuł

Abp Skworc o aborcji: Kościół ma moralne prawo przypominać przykazanie "nie zabijaj"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.