Biden odwołał decyzje Trumpa ws. aborcji. Jest odpowiedź biskupów

Biden odwołał decyzje Trumpa ws. aborcji. Jest odpowiedź biskupów
fot. Depositphotos

Amerykańscy hierarchowie protestują przeciwko decyzji prezydenta USA Joe Bidena, który umożliwił organizacjom pozarządowym pozyskiwanie funduszy na promowanie aborcji za granicą - informuje portal Catholic News Service.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze znoszące zakaz otrzymywania funduszy federalnych przez organizacje międzynarodowe przeprowadzające i promujące aborcje. W ten sposób Biden cofnął decyzje podjęte w tym zakresie przez swego poprzednika Donalda Trumpa.

DEON.PL POLECA
W oświadczeniu Biały Dom przekazał, że decyzja ta "ochroni i rozszerzy dostęp do kompleksowej opieki reprodukcyjnej". Podpisując dokument Biden podkreślił, że nie wprowadza nowego prawa, a jedynie zapewnia powrót do stanu, który obowiązywał przed prezydenturą Trumpa.

Rozporządzenie cofa zakaz finansowania ze środków federalnych międzynarodowych organizacji non-profit, które przeprowadzają i promują aborcję. Zakaz ten Trump - pierwszy prezydent USA który przemawiał na Marszu dla Życia - wprowadził w 2017 roku.

Decyzję Bidena ostro skrytykowali amerykańscy biskupi. Przewodniczący Konferencji Episkopatu USA ds. Życia i polityki międzynarodowej powiedział, że decyzja prezydenta Joe Bidena "aktywnie promuje niszczenie życia ludzkiego w krajach rozwijających się".

"Jest to sprzeczne z rozumem, narusza godność ludzką i jest niezgodne z nauczaniem Kościoła. My i nasi bracia biskupi stanowczo sprzeciwiamy się tej decyzji. Wzywamy prezydenta do wykorzystania swojego urzędu do stawiania na pierwszym miejscu osób najbardziej bezbronnych, w tym nienarodzonych dzieci" - zakomunikowali biskupi, cytowani przez CNS.

Pierwszym prezydentem, który zablokował politykę promowania aborcji za granicą był Ronald Reagan; zrobił to w 1984 roku podczas konferencji dotyczącej meksykańskiego społeczeństwa. Od tamtego czasu republikańscy prezydenci podtrzymują tę politykę, a demokratyczni prezydenci ją unieważniają. Przeciwnicy tego procesu nazywają go "nakazem kneblowania" - informuje CNS.

Źródło: CNS / PAP

Kiedyś pilot wycieczek. Obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem i wędrować po górach. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Skomentuj artykuł

Biden odwołał decyzje Trumpa ws. aborcji. Jest odpowiedź biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.