Abp Skworc: Eucharystia nie jest dziełem ludzkim

Abp Skworc: Eucharystia nie jest dziełem ludzkim
(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

W Uroczystość Chrystusa Króla na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach z przedstawicielami rad duszpasterskich parafii archidiecezji katowickiej spotkał się abp Wiktor Skworc. Słowo do członków skierował też ks. Roman Chromy, szef Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.

Pretekstem do spotkania był zbliżający się nowy rok liturgiczny rozpoczynający trzyletni program duszpasterski Kościoła Katolickiego w Polsce.

W swym wystąpieniu metropolita katowicki wielokrotnie podkreślił w że w Kościele ”nie ma sprawy ważniejszej niż Eucharystia”. W nawiązaniu do nauczania Soboru Watykańskiego II przypomniał też, że Eucharystia stanowi „źródło i szczyt” działalności Kościoła. Za Janem Pawłem II, dodał że dla wierzących jest „darem i tajemnicą”.

Wyraził nadzieję, że w czasie realizacji nowego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce, świątynie będą otwarte, by w ten sposób wierni częściej mogli adorować Najświętszy Sakrament.

Przywołując papieskie nauczanie na temat sakramentu Eucharystii, zwłaszcza dokumenty Jana Pawła II i Benedykta XVI, abp Skworc zaznaczył – zgodnie z tytułem ostatniej encykliki papieża Wojtyły – że „Kościół żyje z Eucharystii”. Taki jest też cel nowego programu duszpasterskiego, co w swoim wystąpieniu podkreślił też ks. Roman Chromy. Jednocześnie wyjaśnił, że program ten wyrasta przede wszystkim z posynodalnej adhortacji „Sacramentum Caritatis” Benedykta XVI z 2007 roku.

DEON.PL POLECA

Przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich metropolita katowicki poprosił o pomoc w realizacji nowego programu duszpasterskiego. – Szukamy sprzymierzeńców, bo sami jako duchowni niczego nie zbudujemy – zwrócił się do uczestników spotkania.

O niezastąpionej roli świeckich mówił także ks. Chromy wskazując na te obszary życia społecznego, w których dzięki kompetencjom i zdobytemu doświadczeniu świeckich, duchowni mogą otrzymać stosowne wsparcie.

Na spotkaniu metropolita katowicki przywołał ponadto temat niedzieli. Odniósł się do spadku liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy oraz do trudności związanych ze świętowaniem Dnia Pańskiego. Podkreślił, że najgorsza sytuacja jest wśród dzieci i młodzieży. – Potrzeba przykładu z góry – powiedział wskazując na autorytet rodziców. – Kiedy celebruję Msze w różnych kościołach parafialnych zwykle pozdrawiam całe rodziny i dziękuje rodzicom i dziadkom, że prowadzą dzieci do Kościoła, bo to jest najlepsza katecheza – powiedział abp Skworc.

W drugiej części spotkania odnosząc się do nowego programu duszpasterskiego ks. Chromy wyraźnie zastrzegł, że pierwszym i najważniejszym programem duszpasterskim jest sam rok liturgiczny. To on determinuje wszystkie wydarzenia w Kościele. Na drugim miejscu wymienił inicjatywy i nauczanie papieskie. – Czytajmy papieża; nie bazujmy na tym, co media mówią o Franciszku – zaapelował do uczestników. I dodał, że dopiero po uwzględnieniu tych dwóch elementów można planować jakikolwiek program duszpasterski i zająć się jego realizacją. – Mamy głęboką świadomość, że żadnym programem nie „załatwimy” ani sobie ani komuś, ale musimy szukać wspólnego mianownika – podkreślił ks. Chromy.

Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce pod hasłem „Eucharystia daje życie” rozpocznie się w Pierwszą Niedzielę Adwentu. W kolejnych trzech latach tematy przewodnie to: Wielka tajemnica wiary (2019/2020), Zgromadzeni na świętej wieczerzy (2020/2021) oraz Posłani w pokoju Chrystusa (2021/2022).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: Eucharystia nie jest dziełem ludzkim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.