Abp Skworc o odpowiedzialności za duchowy rozwój dziecka

Abp Skworc o odpowiedzialności za duchowy rozwój dziecka
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

- Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. - powiedział abp Wiktor Skworc zwracając się do pątniczek, które przybyły dziś do sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Po raz kolejny w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia świat dziewczęta i kobiety przybyły do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości Społecznej, aby przedstawiać Jej swoje sprawy. Pielgrzymce przewodzi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który będzie przewodniczyć Mszy św. Weźmie w niej udział premier RP Beata Szydło.

Na piekarskim wzgórzu słowo do pielgrzymów skierował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przypomniał on pierwszą Europejkę, która przyjęła chrzest z rąk św. Pawła. Była to Lidia, a scena ta jest odwzorowana na jednej z kwater drzwi katowickiej katedry.

Hierarcha wyraził się z wdzięcznością o zebranych na piekarskim wzgórzu matkach. - Wiele z was - drogie Siostry - z radością przyjęło godność i zadania matki chrzestnej. Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. - powiedział. Metropolita podziękował także za papieski dokument Amoris laetitia, który między innymi podkreśla wartość rodziny.

W słowie skierowanym do pątniczek podkreślił, że właśnie w Piekarach "ukazujemy rodzinę i ‘uprawiamy’ prorodzinną politykę, upominając się o pomoc rodzinie". Wspomniał także o niedawno przyjętej rezolucji ONZ o obowiązku państwa na rzecz ochrony rodziny. - Zanim tę rezolucję przyjęto, powstał rządowy konkret: "Rodzina 500+. Program wsparcia dla rodziców" oraz "Program 75+" (...) Program "Rodzina 500+" jest przełomowy, ponieważ w jakiejś mierze niweluje istniejące, często rażące dystanse społeczne. Wyrażamy uznanie Rządowi RP, a szczególnie Pani Premier za determinację i dotrzymanie słowa! - powiedział abp Skworc.

DEON.PL POLECA

Wspomniał także o programie "Mieszkanie Plus". - Jego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin o niskich i średnich dochodach - powiedział. Metropolita katowicki z wielką troską wyraził też swoje zaniepokojenie warunkami, w jakich przebywają mieszkańcy niektórych zdegradowanych osiedli górnośląskich miast. - Odwiedziny rodzin, (...) nakazują mi postulowanie jeszcze jednego programu: łazienka dla każdej rodziny! O taki program wołamy do naszych samorządowców! - powiedział hierarcha.

Metropolita katowicki zauważył także, że "jak mówi GUS blisko 3 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji, a na granicy ubóstwa relatywnego funkcjonuje aż 6 mln osób".

Istotnym tematem przemówienia metropolity katowickiego była kwestia wartości niedzieli. - Niedziela to Dies Domini i Dies homini - dzień Pana i dzień człowieka; dokładnie: dzień będący własnością człowieka. O to właśnie chodzi, aby niedzielę zwrócić człowiekowi, każdemu człowiekowi - powiedział abp Skworc. Dodał także, że "niedziela jest dla każdego; jest demokratyczna! A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość!".

W tym kontekście wspomniał o inicjatywie ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę. - Inicjatywa zbiera podpisy pod projektem ustawy, którą mocno wspieramy. Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli "Bożej i naszej", sprzyjającej umocnieniu, a może niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych - powiedział metropolita górnośląski.

Arcybiskup Skworc wezwał także do radykalnej zmiany jakości powietrza na Śląsku. - Wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie. (...) Wiemy, że istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. Wielu mieszkańców naszego województwa - mimo najlepszej woli - nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów - wspomniał.

Metropolita katowicki zapowiedział także utworzenie Górnośląskiego Obserwatorium Społecznego, które zostanie ulokowane w budowanym jeszcze domu pielgrzyma "Nazaret". Ma to być instytucja szybkiego reagowania na zachodzące zjawiska społeczne, zarówno w rejonie górnośląskim, jak i poza nim.

W imieniu pątniczek pozdrowienie skierowała Hanna Żyrek z Domowego Kościoła Archidiecezji Katowickiej. Zawierzyła ona także mężów i dzieci zebranych w Piekarach pątniczek. - Niech twój przykład nas porusza i dodaje odwagi (...) daj nam wrażliwe serce i uważność, abyśmy dostrzegały potrzeby ubogich na duszy i na ciele - powiedziała. - Daj nam odwagę, abyśmy umiały patrzeć ma siebie okiem Boga i cieszyć się z tego kim jesteśmy - dodała.

We Mszy św., której będzie przewodniczyć abp Skworc udział weźmie premier RP Beata Szydło, zaś homilię wygłosi abp ołomuniecki Jan Graubner. Eucharystię koncelebrować będą także bp Jan Vokal z Hradec Kralove oraz gdański bp pomocniczy Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet. Tegoroczna pielgrzymka jest dziękczynieniem za 1050. rocznicę Chrztu Polski, a także za przebieg Światowych Dni Młodzieży oraz Rok Miłosierdzia.

Od 1676 roku nieprzerwanie trwają pielgrzymki do Matki Bożej Piekarskiej. Wówczas to w niedalekich Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, która ustąpiła po modlitwie pielgrzymów przed Matką Bożą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc o odpowiedzialności za duchowy rozwój dziecka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.