Abp Skworc: Odnówmy oblicze tej ziemi, Śląska
- W wianie odrodzonej Polsce Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli nie tylko dobra materialne, ale i duchowe: kult pracy, rzetelność oraz silne poczucie przynależności do wspólnoty narodów chrześcijańskich z kultem św. Wojciecha, św. Jacka i św. Jadwigi, pielgrzymkami na Jasną Górę i na Górę św. Anny - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 22 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach w czasie uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w 90. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Zaapelował także o współpracę ponad podziałami "nad odnowieniem oblicza tej ziemi, Śląska".
Metropolita katowicki wskazał, że podczas rocznicowych obchodów trzeba przede wszystkim przywołać bohaterów tamtych dni - powstańców śląskich, Wojciecha Korfantego oraz rzesze działaczy, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku, a wśród nich ks. Aleksandra Skowrońskiego oraz Karola Miarkę. - Trzeba też wskazać na rodzinę, która przez wieki przechowywała słowiańską kulturę, pielęgnowała język serca, którym dla większości Ślązaków był język polski, często w gwarowej formie. Nie do przecenienia była też rola Kościołów - katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, zwłaszcza na Śląsku Cieszyńskim - dodał abp Skworc.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że przyłączenie Górnego Śląska do Polski przyniosło obopólne korzyści. Wielu Ślązaków otrzymało szansę realizacji własnych planów i ambicji w warunkach wielokulturowości. - Także stabilizacja państwa polskiego w latach 20. bez Górnego Śląska byłaby znacznie trudniejsza. Warunkiem ułatwiającym pełną integrację była również autonomia Śląska, która spełniła wówczas pozytywną rolę, umożliwiając regionowi rozwój gospodarczy oraz stwarzając dobre warunki dla pielęgnowania regionalnej kultury i tożsamości - stwierdził.
Przypomniał też, że Stolica Apostolska przypieczętowała te fakty, tworząc w 1922 r. administrację apostolską Górnego Śląska, a w 1925 r. diecezję katowicką na której czele, jako pierwszego biskupa, postawiła ks. Augusta Hlonda, późniejszego Prymasa Polski.
- W czasie, kiedy świętujemy fakt spotkania Polski i Śląska w jednym organizmie państwowym, pragniemy uświadomić wszystkim naszą odpowiedzialność za naszą małą ojczyznę, której na imię Śląsk, z którym identyfikuje się również wielu przybyszów. Znaleźli tu miejsca pracy, mieszkanie i stworzyli własny dom, integrując się w społecznościach lokalnych, współtworząc i ubogacając duchowy klimat tej ziemi - mówił dalej metropolita katowicki.
Zaapelował, by 90. rocznica powrotu Śląska do kulturowej Macierzy unaoczniła wszystkim konieczność i wartość wspólnego odczytywania całości naszych dziejów oraz pobudziła do odpowiedzialności.
- A jest ona owocem działania Ducha Świętego, dlatego w tym miejscu, w tej historycznej chwili, przywołuję słowa dziś bł. Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa w Warszawie, które nie są wezwaniem do bezczynności, wypowiedziane w pamiętny dzień 2 czerwca 1979 roku: «Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!». Współpracujmy wszyscy - ponad podziałami - nad odnowieniem oblicza tej ziemi, Śląska - zakończył swoje wystąpienie abp Skworc.
Skomentuj artykuł