Tusk patrzy na Śląsk jak na wielką nadzieję

Tusk patrzy na Śląsk jak na wielką nadzieję
Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" podczas uroczystości w 90. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego w Katowicach. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / wm

Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Katowicach, że patrzy na Śląsk jak na wielką nadzieję Polski. Podkreślił energię i wysoką kulturę pracy w regionie, który choć był przez lata eksploatowany, ma wciąż pewne przewagi cywilizacyjne.

Szef rządu złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w związku z 90. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski.

Odnosząc się do odbywających się w Katowicach uroczystości rocznicowych Tusk powiedział, że wszyscy świadomi swojej historii Polacy wspominają połączenie Polski i Śląska, jako kluczowy moment dla polskiej państwowości, dla kształtowania się polskiego narodu.

Zdaniem premiera, ci wszyscy, którzy są ukształtowani jako Polacy na pograniczu kultur, pograniczu etnicznym czy narodowym, "czasami nawet mocniej przeżywają swoją polskość, bo była ona zawsze narażona na konfrontacje z innymi żywiołami kulturowymi, etnicznymi, była w jakimś sensie trudniejszym wariantem polskości".

Premier podkreślał, że patrzy na Śląsk jak na wielką nadzieję Polski.

DEON.PL POLECA

- Śląsk to miejsce, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z energią, która płynie nie tylko z węgla, historycznego bogactwa, ale też z ludzi, wysokiej organizacji pracy, wysokiej kultury pracy. Śląsk jest tym miejscem, gdzie widać także pewne przewagi cywilizacyjne, a równocześnie miejscem, które przez długie lata było eksploatowane, czasami ponad miarę - co widać po zniszczeniach w środowisku naturalnym, ładzie przestrzennym - powiedział Tusk.

Jak mówił, Ślązacy w "swojej masie czują się w najlepszym tego słowa znaczeniu awangardą Polski, tym, co wprowadza Polskę w XXI wiek".

- Trzeba uczciwie zrównoważyć to, co Śląsk daje i to, do czego ma prawo (...) za to, co dawał przez dziesięciolecia. Ta debata musi się toczyć nieustannie i każda władza centralna powinna być wrażliwa, może nie na każdy głos, bo nie każdy jest mądry, ale na wszystkie te głosy Ślązaków, którzy mają prawo do tego, żeby żyć w ojczyźnie, która daje poczucie sprawiedliwości - zaznaczył szef rządu.

Uroczystą Sesją Sejmiku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpoczęły się w piątek obchody z okazji 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W Katowicach przygotowano trzydniowe uroczystości rocznicowe. W piątek odbyły się m.in. inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 r., z udziałem artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic, a także defilada.(PAP)

ktp/ mrr/ kon/ mok/ mow/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk patrzy na Śląsk jak na wielką nadzieję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.