Abp Skworc: Pogłębianie więzi z Maryja umożliwia Duchowi działanie w Kościele

Abp Skworc: Pogłębianie więzi z Maryja umożliwia Duchowi działanie w Kościele
(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)
KAI / ms

Z Jastrzębia, Pszowa, Rybnika, Katowic oraz innych miejscowości archidiecezji katowickiej po czterech dniach wędrówki przybyła do Częstochowy pielgrzymka archidiecezji katowickiej. Blisko trzy tysiące pielgrzymów modliło się na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

"Z Maryja w mocy Ducha" to hasło tegorocznej już 74. pieszej pielgrzymki rybnickiej. Od dwóch lat kieruje nią ks. Paweł Zieliński. - Cieszę się, że to wszystko się udało. Kiedy poszczególne grupy wchodziły na Szczyt przy Jasnej Górze, to już całe napięcie związane z organizacją tej pielgrzymki minęło - dodaje.

Eucharystii na Jasnej Górze przewodniczył metropolita katowicki. Nawiązując do tematyki przeżywanego roku duszpasterskiego przypomniał ważną rolę Ducha Świętego w życiu Najświętszej Maryi Panny. - Syn Boży stał się bowiem człowiekiem i zamieszkał pośród nas, kiedy Maryja odpowiedziała aniołowi: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" - powiedział.

- Maryja w dalszym ciągu pełni w Kościele swą macierzyńską rolę, a pogłębienie więzi z Maryją umożliwia Duchowi bardziej owocne działanie we wspólnocie Kościoła, w nas samych. On nas uczy wiernej miłości do Kościoła i uczestniczenia w jego misji głoszenia Dobrej Nowiny! Wszystkich do tej misji zapraszam, zwłaszcza młodych - mówił abp Skworc.

W drodze do Częstochowy pielgrzymi rozważali rolę Ducha Świętego w swoim życiu oraz w życiu Maryi, w czym pomagały im konferencje księdza Marka Bernackiego, wieloletniego kierownika pieszej pielgrzymki z Rybnika.

Na Jasnej Górze abp Skworc przypomniał wiernym także o roli i znaczeniu pielgrzymek, zwłaszcza tych, które miały miejsce, gdy Górny Śląsk był poza Ojczyzną. - Częstochowie przypadła historyczna rola zwornika narodowej wspólnoty. W czasie zaborów Częstochowa była symbolem jedności wszystkich podzielonych ziem polskich. Na Jasnej Górze - przed Obrazem Królowej Korony Polskiej - spotykali się pielgrzymi ze wszystkich trzech zaborów. Górny Śląsk w tych układach miał wyjątkowe miejsce. Odłączony od wieków od macierzy, w drugiej połowie XIX w. zaczął coraz bardziej wyraźnie i świadomie ciążyć do wszystkiego, co polskie. - powiedział metropolita katowicki.

Zawracając się do pielgrzymów metropolita katowicki wyraził przekonanie, że "że w dniach pielgrzymowania nastąpiło pogłębienie więzi z Maryją - pełną łaski i Ducha Świętego". Wyraził nadzieje, że spowoduje to jeszcze owocniejsze działanie Ducha Świętego w życiu każdego pielgrzyma.

Archidiecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę tworzą pielgrzymki z Katowic oraz Rybnika. Po czterech dniach wędrówki pątnicy pokonali ponad 115 km, wspólnie modlili się na Jasnej Górze, nawiedzili kaplicę Cudownego Obrazu oraz odprawili Drogę Krzyżową na Wałach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: Pogłębianie więzi z Maryja umożliwia Duchowi działanie w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.