Abp Skworc: w czasie epidemii wszyscy zdaliśmy egzamin z patriotyzmu

Abp Skworc: w czasie epidemii wszyscy zdaliśmy egzamin z patriotyzmu
Fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / YouTube
PAP / pk

W trwającym okresie epidemicznego zagrożenia zdaliśmy egzamin z patriotyzmu – ocenił podczas niedzielnej mszy świętej za ojczyznę w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

"Wydaje się, że w trwającym okresie epidemicznego zagrożenia zdaliśmy egzamin z patriotyzmu. Zdali go rządzący i rządzeni; zdało go polskie państwo, nade wszystko polskie rodziny – przejmując z dnia na dzień od szkoły zadnie kształcenia. Mogliśmy doświadczyć, jak pojemne są nasze nawet małe mieszkania w dużych blokach - gdzie na czterdziestu kilku metrach kwadratowych mieści się żłobek i szkoła, hotel i restauracja, plac zabaw, a nawet kaplica. Egzamin zdało nasze społeczeństwo; my jako wspólnota wierzących również zdaliśmy egzamin, o czym świadczy działanie Caritas!" – powiedział abp Skworc podczas homilii.

Nawiązując do przypadającej w niedzielę rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja podkreślił, że to czas świętowania wspólnoty wartości narodowych i religijnych, które wyrażają się w pojęciu "ojczyzna" i włączają naszą ojcowiznę do polskiej wspólnoty narodowej, co było możliwe dzięki trzem powstaniom śląskim.

DEON.PL POLECA

"Mija właśnie 99. rocznica wybuchu III powstania, wydarzenia decydującego o losach naszej ojcowizny i kształcie II Rzeczypospolitej. Narodową wspólnotę buduje pamięć o wydarzeniach i ludziach w nich uczestniczących, pamięć o bohaterach. Pamięć o przeszłości to siła, z jaką człowiek pisze historię swojej ojczyzny i jej przyszłość! Szczególnym wyrazem pamięci będzie powstający panteon, dlatego Sejmikowi Województwa Śląskiego należy się podziękowanie za dwie uchwały z 20 kwietnia br., powołujące tę instytucję. Pamięć o przeszłości to siła budująca przyszłość!" – podkreślił abp Skworc.

Nawiązał w ten sposób do uchwały ws. utworzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Panteon Górnośląski, którą przyjął podczas ostatniej sesji Sejmik Województwa Śląskiego. Samorząd regionu ma ją prowadzić z resortem kultury, samorządem Katowic i archidiecezją katowicką, która przeznaczy na ten cel część powierzchni katedry. Umowę powołującą Panteon Górnośląski podpisano w lutym br. - z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Ekspozycja ma być udostępniona zwiedzającym w 2022 r. – w setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Podczas niedzielnej homilii abp Skworc wskazał również, że podstawowym dobrem wspólnoty narodowej jest państwo. "Można toczyć polityczne dysputy o kształt instytucji ustrojowych państwa, o sposoby ich funkcjonowania, ale partyjne spory, a nawet nienawistne kłótnie, mają swoje granice. Są nimi zachowanie niepodległości, autonomii, samorządności narodowej" – powiedział.

"Prawdziwa miłość´ ojczyzny i ojcowizny to nie tyle piękne, uroczyste deklaracje, ile praktyczna postawa, solidna troska i praca dla wspólnego dobra. Jego kształt można obiektywnie określić, co więcej - jest już opisany w konstytucji naszego państwa" – dodał.

Jego zdaniem w czasie pandemii patriotyzm wyraża się w społecznej dyscyplinie, w przestrzeganiu zarządzeń władz państwowych i sanitarnych. Jego wyrazem jest również zainteresowanie sprawami publicznymi i odpowiedzialne uczestnictwo w demokratycznych procedurach, a do takich należą wybory.

"Patriotyzm konkretyzuje się w sumiennym i uczciwym wypełnianiu obowiązków zawodowych; w pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania licznych organizacji, w podejmowaniu rożnych inicjatyw społecznych. Patriotyzmem jest również ochrona środowiska, w tym poszanowanie daru wody i roztropne z niego korzystanie" - powiedział.

Jak mówił, dziś szczególnie ważnym punktem testowania naszego patriotyzmu jest szpital, zwłaszcza ten jednoimienny, wszystkie zakłady pracy, gdzie pracodawcy i pracobiorcy razem zmagają się zachowanie miejsc pracy i przedsiębiorstwa. "I pracujące bez wytchnienia sztaby kryzysowe, o którym nie możemy zapominać, by wspierać i dziękować" - podkreślił metropolita katowicki.

Zaznaczył, że w czasach "maseczkowej kwarantanny" - poniekąd narzucanym modelu życia społecznego - drugi człowiek może być postrzegany jako zagrożenie. "Chodzi o to, żeby przestrzeganie sanitarnej normy nie przesłoniło godności drugiego człowieka, który wciąż pozostaje naszym bliźnim, i wobec którego my jesteśmy bliźnim" - podkreślił abp Skworc.

Jego zdaniem ideał patriotyzmu to patriotyzm zapraszający, gościnny, akceptujący, ale nie wyrzekający się własnej, narodowej, kulturowej i religijnej tożsamości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: w czasie epidemii wszyscy zdaliśmy egzamin z patriotyzmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.