Abp Stanisław Gądecki: episkopat zajmie stanowisko ws. deklaracji LGBT+

Abp Stanisław Gądecki: episkopat zajmie stanowisko ws. deklaracji LGBT+
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / kk

Konferencja Episkopatu Polski zajmie w czwartek stanowisko w sprawie podpisanej przez prezydenta stolicy deklaracji LGBT+ - poinformował we wtorek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki bierze udział w 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które we wtorek rozpoczęło się w Warszawie. W rozmowie z dziennikarzami abp Gądecki poinformował, że KEP zajmie stanowisko w sprawie podpisanej przez prezydenta stolicy deklaracji LGBT+.

W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał dokument "Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+", tzw. deklarację LGBT+.

Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

DEON.PL POLECA

W piątek wspólne stanowisko w sprawie deklaracji LGBT+ opublikowali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński.

"Duży niepokój wzbudzają standardy i wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które, jak wynika z zapisu w «deklaracji», stoją u podstaw zaprezentowanej tam «edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole». Brak jakiejkolwiek wzmianki w omawianym dokumencie na temat roli rodziców - wobec których szkoła wraz ze wszystkimi obecnymi w niej elementami edukacji ma charakter służebny - może oznaczać, że «deklaracja» jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz z obowiązującym prawem oświatowym" - napisali biskupi.

Hierarchowie poparli działania zmierzające ku temu, aby to rodzice mieli decydujący wpływ na kształtowanie swoich dzieci. "Należy zadbać o mądre wychowanie seksualne, które powinno mieć swój początek w rodzinie i być kontynuowane w szkole. Nie może stać ono w sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez rodziców, którzy chcą je przekazać swoim dzieciom" - wskazali.

Stanowisko Centrum Ochrony Dziecka w sprawie karty LGBT+ >>

Przypomnieli, że Kościół często przypomina o szacunku, jakim powinno się obdarzać osoby homoseksualne. Przytoczyli też nauczanie "Katechizmu Kościoła Katolickiego", że "akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane", a osoby homoseksualne wezwane są do życia w czystości.

"Chrześcijańska antropologia nie może zaakceptować wielu obecnych w ideologii LGBT aspektów, działań i postulatów, w tym związanych z promocją zawartej tam wizji ludzkiej płciowości, rodziny i jej roli w społeczeństwie, małżeństwa" - wskazali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Abp Stanisław Gądecki: episkopat zajmie stanowisko ws. deklaracji LGBT+
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.