Abp Stanisław Gądecki obchodzi dziś złoty jubileusz kapłaństwa

Abp Stanisław Gądecki obchodzi dziś złoty jubileusz kapłaństwa
(fot. episkopat.pl)
PAP / jk

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki obchodzi 9 czerwca 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystości dziękczynne odbędą się w piątek w Gnieźnie oraz w sobotę w Poznaniu.

Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. W piątek metropolita poznański będzie uczestniczyć w Gnieźnie w mszy św. dziękczynnej o godz. 12. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę w Poznaniu. W podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył tego dnia eucharystii w katedrze poznańskiej o godz. 11. Homilię wygłosi metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Uroczystość będzie transmitowana m.in. przez telewizję publiczną.

Księżą archidiecezji poznańskiej w podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp. Gądeckiego wsparli budowę powstającego w diecezji Kamieniec Podolski w Ukrainie Centrum Rehabilitacji Duchowej i Psychologicznej im. św. Jana Pawła II. Ośrodek będzie służyć leczeniu psychologicznemu traum wojennych i wsparciu duchowemu osób dotkniętych wojną i jej konsekwencjami.

Abp Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie. Święcenia biskupie otrzymał w 1992 r. Metropolię poznańską objął w 2002 roku, po tym, gdy po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków rezygnację z urzędu i posługi duszpasterskiej arcybiskupa metropolity złożył abp Juliusz Paetz. W 2004 r. abp Gądecki został wiceprzewodniczącym KEP a w 2014 roku objął, po abp. Józefie Michaliku, funkcję przewodniczącego. Po wyborze na stanowisko przewodniczącego KEP, jako swe priorytety na nowej funkcji wymienił: młodzież, rodzinę i powołania, a także zadania, jakie papież Franciszek wskazał polskim biskupom w orędziu w czasie wizyty polskich biskupów w Watykanie, gdy mowa była m.in. o przeciwdziałaniu sekularyzacji w Polsce.

Abp Gądecki przez lata zaangażowany był w dialog chrześcijańsko-żydowski. W latach 1995-2008 był konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami. W KEP przez wiele lat przewodniczył Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem oraz Radzie ds. Dialogu Religijnego. Ponadto był honorowym członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i jednym z inicjatorem wprowadzenia Dnia Judaizmu w Polsce. W latach 2006-2016 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, w latach 2009-2014 był członkiem Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Jan Paweł II mianował abp. Gądeckiego konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami (1995-2008). 8 maja 2014 r. papież Franciszek mianował abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary na pierwszą kadencję, a 8 maja 2020 r. - członkiem Kongregacji na drugą kadencję. W latach 2016-2021 abp Stanisław Gądecki był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chantal Delsol

Jak ułożyć sobie życie w świecie odwróconych wartości?

Dzisiejsi chrześcijanie są w sytuacji pogan z końca IV wieku. Coraz większy wpływ na duchowość Europejczyków mają religie azjatyckie, a stróżem moralności stało się państwo. Czy cywilizacja...

Skomentuj artykuł

Abp Stanisław Gądecki obchodzi dziś złoty jubileusz kapłaństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.