Abp Szal: brońmy się przed egoizmem i złem

Abp Szal: brońmy się przed egoizmem i złem
(fot. Silar / TharonXX / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / ml

Abp Adam Szal przewodniczył dziś uroczystościom 300-lecia konsekracji kościoła Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu, którego opiekunem są franciszkanie-reformaci.

- Brońmy się przed egoizmem i złem, który prowadzi do samotności i naszego nieszczęścia - powiedział metropolita przemyski.
W homilii abp Adam Szal mówił, że tajemnica Trójcy Świętej jest wskazówką do tego, aby i w ludziach była obecna miłość. - Abyśmy nie tylko słowem i uczuciem kochali Boga, ale także byśmy kochali bliźniego czynem. Stąd też bardzo aktualne są słowa papieża Franciszka, który radzi nam przypomnieć sobie uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała, aby miłość, którą okazujemy Panu Bogu i drugiemu człowiekowi nie tylko poprzestawała na słowach czy uczuciach, ale aby przybierała postać czynu - mówił. 
Metropolita przemyski stwierdził, że człowiek jest wezwany do szczególnej jedności z Panem Bogiem, a jedyną rzeczą, której powinien się lękać jest grzech, który może odwrócić go od Boga. - Brońmy się więc przed egoizmem i złem, który prowadzi do samotności i naszego nieszczęścia - powiedział. 
Kaznodzieja zachęcał zebranych, aby poprzez dobro i miłość obecną w życiu "zbliżali się do Pana Boga i wtapiali w Niego".
Za św. Pawłem, abp Szal mówił o owocach działania Ducha Świętego, którymi są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie. - Taki jest ideał naszego codziennego życia zakorzenionego mocno w tajemnicy Trójcy Świętej - powiedział. 
Metropolita przemyski zaznaczył, że Trójcy Świętej nie da się zrozumieć nawet najbardziej inteligentnym umysłem. Podkreślił, że Pan Bóg jest kimś bardzo bliskim człowiekowi. - To nie jest wielki budowniczy lub idealny zegarmistrz, który uczynił ten świat. Pan Bóg jest tak bliski, że tę bliskość można streścić jednym słowem: miłość. To zatroskany Ojciec posyłający nam Syna, który przysłał nam Ducha Świętego - mówił. 
Franciszkanie-reformaci przybyli do Jarosławia w 1700 roku. Kościół wraz z klasztorem wzniesiony został dzięki fundacji jarosławskiego mieszczanina Antoniego Kwolka i Franciszka Zawadzkiego - łowczego kijowskiego. 
21 czerwca 1716 roku biskup przemyski Jan Kazimierz Bokum dokonał konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Jednonawową świątynię ozdobiono siedmioma ołtarzami, a w 1753 roku malowidłami na tęczy kościoła i frontonie. Zasadnicza bryła świątyni i klasztoru jak i ukształtowanie wnętrz oraz ich wyposażenie w stylu baroku zachowały się do dnia dzisiejszego bez wielkich zmian. W latach 80. XX wieku dobudowano kaplicę Bożego Miłosierdzia według projektu architekta Zygmunta Strączyka z Jarosławia, połączoną z prezbiterium dwoma arkadami. Przykościelny plac otaczają XVIII-wieczne kaplice Drogi Krzyżowej z obrazami Męki Pańskiej Mariana Strońskiego z Przemyśla. 
W czasie II wojny światowej kościół i klasztor zostały przejęte przez Niemców na szpital wojskowy. Od 14 lutego 1942 r. rektorem kościoła został o. Roman Stawiarz. W świątyni odprawiano nabożeństwa dla katolików niemieckich i protestantów. W budynku klasztornym znajdowały się również przejściowo szkoła muzyczna i handlowa. 
Po II wojnie zakonnicy przejęli całość zabudowań i przystąpili do odnowienia. W 1970 r przy klasztorze erygowano parafię. Kościół uważany jest za sanktuarium Krzyża Świętego. Figura Chrystusa Ukrzyżowanego w głównym ołtarzu słynie łaskami i dawniej przyozdobiona była mnóstwem dziękczynnych wotów.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Szal: brońmy się przed egoizmem i złem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.