Abp Szal: musimy otwierać serca na potrzebujących

Abp Szal: musimy otwierać serca na potrzebujących
(fot. TwojaTV lokalna telewizja / youtube.com)
KAI / pp

Jeżeli chcemy, aby na świecie było lepiej, to musimy poznać i pokochać przykazania Boże oraz umieć otwierać swoje serce na ludzi potrzebujących – wskazywał abp Adam Szal, który 6 grudnia przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za odrestaurowanie świątyni pw. św. Mikołaja w Woli Niżnej.

Abp Szal przypomniał historię życia św. Mikołaja Biskupa, który zrezygnował z bogactwa, aby pójść za głosem powołania kapłańskiego. Podkreślał, że św. Mikołaj był dobry dla Pana Boga i dla ludzi w myśl słów Chrystusa: „cokolwiek uczyniliście dla jednego z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. – To jego człowieczeństwo, jego otwartość serca jest tak piękna, tak wspaniała, że znany jest Kościele i wschodnim, i zachodnim. I wszędzie czczony jest jako ktoś, kto ma uczyć nas otwartości serca i dobra – wskazywał.

DEON.PL POLECA
Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że św. Mikołaj nie tylko rozdawał pieniądze, ale poświęcał także swój czas, zdrowie i siły, a także dbał o zbawienie tych, z którymi się spotykał. Hierarcha zaznaczył, że „jeżeli chcemy, aby na świecie było lepiej” to musimy poznać przykazania Boże i pokochać je „jako drogowskazy prowadzące do życia zjednoczonego z Chrystusem” oraz umieć otwierać swoje serce na ludzi potrzebujących. – To wcale nie znaczy, że do tego trzeba dużo pieniędzy. Trzeba czasami dobrego słowa, gestu, uśmiechu, czy choćby modlitwy, którą w duchu wiary będziemy ofiarować w intencji tych, którzy tej modlitwy potrzebują – wskazywał.

Abp Szal wyraził radość, że „w naszej trudnej rzeczywistości” ludzie młodzi jako wolontariusze potrafią dzielić się z innymi. Wyliczał, że kilka osób z archidiecezji przemyskiej wyjechało jako wolontariusze na placówki misyjne, a wielu innych tutaj na miejscu odwiedza pacjentów szpitali, zakładów opieki leczniczej, czy hospicjów, żeby być razem z nimi.

Biskup przemyski przypomniał, że od chrztu świętego każde serce człowieka jest świątynią Ducha Świętego. – Nie zapominajmy o tym, że jesteśmy żywą świątynią zbudowaną na większą chwałę i każdy nasz dobry czyn jest upiększaniem tej świątyni. Każdy dzień, każda minuta życia jest pięknem niepowtarzalnym i pięknem, którego nie można kupić za żadne pieniądze. Jest to stan świętości, stan łaski uświęcającej i stan przyjaźni z Panem Bogiem i stan przyjaźni z drugim człowiekiem – mówił.

Chwalił parafian także za przeprowadzenie trwających przez 6 lat remontów w świątyni w Woli Niżnej, która „wielkim nakładem sił i środków została przywrócona do piękna, po to aby na zachwycało i aby to piękno prowadziło nas do prawdy o zmartwychwstaniu”.

Wola Niżna jest niewielką wsią w Beskidzie Niskim. Murowany kościół to dawna cerkiew greckokatolicka z 1812 r. Od początku świątynia nosi wezwanie św. Mikołaja. Zdobią ją w całości zrealizowane przez miejscowych artystów z rodu Bogdańskich. Obecnie jest to kościół filialny parafii św. Katarzyny w Jaśliskach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Abp Szal: musimy otwierać serca na potrzebujących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.