Cieszyn: Msza roratnia w Rotundzie św. Mikołaja

Cieszyn: Msza roratnia w Rotundzie św. Mikołaja
(fot. domena publiczna)
KAI / pp

W Rotundzie św. Mikołaja, romańskiej kaplicy na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, odprawiono 6 grudnia Mszę św. z okazji wspomnienia patrona świątyni. W tym najstarszym i najcenniejszym zabytku na Ziemi Cieszyńskiej liturgia celebrowana jest tylko raz w roku – w dniu wspomnienia patrona dzieci i ubogich.

W okrągłej budowli z przełomu XI i XII w. mieści się około 100 osób, inni wierni muszą stać na zewnątrz, wokół kaplicy. Po wieczornej Mszy św. roratniej w Rotundzie dzieci spotkały się ze św. Mikołajem. Po modlitwie, ulicami Cieszyna, wyruszył Orszak św. Mikołaja, który zakończył się rozświetleniem choinki na Rynku. W przemarszu spod kaplicy zamkowej udział wzięły m.in. dzieci z lampionami.

DEON.PL POLECA
Pierwszą w historii bożonarodzeniową choinkę rozświetlono w 1819 r. Zwyczaj ten przywiozła do miasta nad Olzą księżna cieszyńska Henrietta, żona arcyksięcia Austrii i księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga.

Cieszyńska Rotunda przez szereg stuleci była kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Mikołaja. Zbudowano ją z kamienia łupanego i ciosów wapiennych. Do nawy na planie koła przystaje od wschodu, oddzielona od niej trzema schodkami półkolista absyda. Średnica nawy mierzy 6,4 m, wysokość od podstawy sklepienia 11,3 m.

DEON.PL POLECA

Początkowo rotunda spełniała funkcję ośrodka administracji kościelnej cieszyńskiej kasztelanii oraz była kościołem parafialnym. Według jednej z hipotez, rotunda użytkowana była także jako kaplica grodowa, a przy niej znajdował się najstarszy cmentarz parafialny Cieszyna, gdzie chowano naczelników kasztelanii i członków ich rodzin oraz rycerzy. Rotundę przebudowano w XIV w. Podwyższono wówczas poziom wnętrza i położono posadzkę. W czasie pożaru w 1484 r. budowla uległa zniszczeniu. Konstrukcja została gruntownie przebudowana w 1839 r. Prace konserwatorskie, ukończone w 1955 r., przywróciły budowli jej pierwotną postać i odsłoniły dawny poziom ulicy.

Rotundą opiekują się księża z cieszyńskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Cieszyn: Msza roratnia w Rotundzie św. Mikołaja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.