Abp Szewczuk: Stolica Apostolska robi wszystko na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie

Abp Szewczuk: Stolica Apostolska robi wszystko na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie
(fot. 5 канал / youtube.com)
3 lata temu
KAI/ ed

Stolica Apostolska robi wszystko, aby zakończyła się wojna w Ukrainie, demaskuje manipulacje mediów na jej temat i zabiega o jej dyplomatyczne rozwiązanie.

Mówił o tym w Rzymie 11 października zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. Na specjalnej konferencji prasowej w siedzibie Radia Watykańskiego poinformował on zagranicznych dziennikarzy o tegorocznej Nagrodzie Pojednania, która zostanie wręczona 12 bm. w Papieskim Kolegium Ukraińskim św. Jozafata na Janikulum. Laureatami jej zostali Kongregacja Kościołów Wschodnich oraz sekcje polska, ukraińska i słowacka Radia Watykańskiego.

Pragnienie pojednania i braterstwa polsko-ukraińskiego

Arcybiskup przypomniał, że pojednanie ukraińsko-polskie zapoczątkowano 30 lat temu w Rzymie, z inicjatywy Jana Pawła II. Podkreślił, że w chwili wyzwolenia obu krajów "dzięki Bogu była na Stolicy Piotrowej opatrznościowa postać św. Jana Pawła II". Pragnienie pojednania i braterstwa polsko-ukraińskiego, wyrażone m.in. w Przemyślu 2 czerwca 1991 roku, było także programem zjednoczenia Europy, którego nie udało się dotąd osiągnąć - zauważył arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Podkreślił, że wzorem dla Ukraińców i Polaków, przystępujących w 1987 roku do tego trudnego procesu, był list biskupów polskich do biskupów niemieckich, wystosowany w 1965 roku na zakończenie Soboru Watykańskiego II, zawierający słynne słowa "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Dlatego, modląc się dziś rano przy grobie polskiego papieża, duchowni i wierni ukraińscy ogłosili go patronem ukraińsko-polskiego pojednania - przypomniał mówca.

Mówiąc o tegorocznych laureatach Nagrody Pojednania, ustanowionej za czasów posługi kard. Lubomyra Huzara, zwierzchnik UKGK wyjawił, że jako nastolatek usłyszał po raz pierwszy głos Jana Pawła II dzięki Radiu Watykańskiego, gdy miał siedemnaście lat.

Zapytany o swoje spotkanie z papieżem Franciszkiem w Watykanie i przekazane mu zaproszenie na Ukrainę abp Szewczuk odpowiedział: "Czekamy, ale nigdy nie ogłoszono wizyty". Mówiąc o stosunku Stolicy Apostolskiej do Ukrainy, podkreślił, że "na arenie międzynarodowej to jedyny dziś głos prawdy i obrony". Franciszek zapewnił go, że codziennie modli się za Ukrainę, o pokój i że o niej pamięta. Dla Watykanu to, co się tam dzieje, pozostaje konfliktem międzynarodowym i jako taki musi zostać rozwiązany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Bolewski SJ
14,92 zł
19,90 zł

Jeśli troszczysz się i niepokoisz o wiele, pamiętaj, że potrzeba tylko Jednego

Modlitwa imieniem Jezus jest odpowiedzią na głód duchowy XXI wieku. Znana od wieków w tradycji chrześcijańskiego Wschodu, zyskuje coraz większą popularność także na Zachodzie....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk: Stolica Apostolska robi wszystko na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.