Ukraina: biskupi zawierzyli kraj Niepokalanemu Sercu Maryi
Zgodnie z orędziem fatimskim biskupi obrządku łacińskiego zawierzyli 13 października Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. We Lwowie odbyły się uroczystości zakończenia obchodów Roku Fatimskiego w Kościele łacińskim na Ukrainie.
Jak zaznaczył przewodniczący Eucharystii w bazylice katedralnej metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, stulecie orędzia fatimskiego jest dla katolików zachętą, by włączyć się poprzez modlitwę różańcową, osobiste nawrócenie i pokutę do duchowej walki o przemianę świata, nastanie pokoju i przyjęcie prawa Bożego jako drogi ku pojednaniu, przebaczeniu i sprawiedliwości.
Przewodniczący episkopatu obrządku łacińskiego wskazał na potrzebę dziękczynienia za peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej oraz modlitwy o pokój i zakończenie wojny na wschodzie Ukrainy. Zachęcił też, by prosić o dar nawrócenia i szerzej pokuty za uczynione zło w Ojczyźnie i na świecie.
- Trzeba jednak tą drogę rozpocząć od siebie - wskazał metropolita lwowski.
Podczas wcześniejszej konferencji prasowej w Lwowskiej Kurii Metropolitalnej abp Mokrzycki podkreślił aktualność orędzia fatimskiego i znaczenie obchodów jubileuszowych. Przypomniał, że Matka Boża Fatimska zachęcała do modlitwy, zwłaszcza różańcowej wynagradzającej za grzechy osobiste i za grzechy całego świata. Jest ona konieczna, aby na świecie mógł zapanować pokój, który także i dziś jest zagrożony.
Wskazał na rodzącą się tradycję modlitwy w pierwsze soboty miesiąca do Niepokalanego Serca Maryi, nabożeństw fatimskich. Dodał, że w poszczególnych diecezjach powstają nowe sanktuaria, budowane są nowe świątynie pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. Metropolita lwowski wyraził nadzieję, że modlitwa Kościoła w Ukrainie oraz modlitwa Kościoła Powszechnego wyjedna mieszkańcom tego kraju tak bardzo upragniony pokój.
Kazanie podczas Mszy św. wygłosił biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Szyrokoradiuk, a procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej ulicami miasta poprowadził biskup odesko-symferopolski, Bronisław Bernacki. Uczestniczyli w niej przedstawiciele duchowieństwa i wiernych z całej Ukrainy. Przeszła ona od katedry łacińskiej przez centrum miasta na plac przed kościołem Matki Bożej Gromnicznej. Prowadzącym w tej parafii duszpasterstwo akademickie ojcom dominikanom abp Mokrzycki przekazał przywieziony z Fatimy kamień, który zostanie wmurowany w posoborowy ołtarz tej świątyni, kiedy ona zostanie zwrócona łacinnikom przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK).
Na zakończenie obchodów biskup kamieniecko-podolski, Leon Dubrawski odczytał Akt zawierzenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi przez pasterzy Kościoła Rzymskokatolickiego w Ukrainie.
W uroczystości uczestniczyli również grekokatolicy, chociaż zabrakło duchowieństwa Kościoła tego obrządku oraz przedstawicieli władz ukraińskich.
Tego samego dnia, 13 października, abp Mieczysław Mokrzycki dokonał też wmurowania przywiezionego z Fatimy kamienia węgielnego, w ściany kościoła Matki Bożej Fatimskiej, który wierni budują w podlwowskiej wsi Zimna Woda. Wzniesiony bowiem w XVII wieku kościół po wezwaniem św. Katarzyny posiada wspólnota UKGK.
Skomentuj artykuł