Abp Tadeusz Wojda: Niech uroczystość Wszystkich Świętych będzie czasem refleksji i modlitwy

Abp Tadeusz Wojda: Niech uroczystość Wszystkich Świętych będzie czasem refleksji i modlitwy
Fot. Redakcja Audycji Katolickich TVP (Religia TVP) / YouTube
PAP / pk

Niech uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będzie dla nas czasem refleksji i modlitwy, czasem otwierania się na dar wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.

W przesłaniu opublikowanym z tej okazji na stronie Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda zaznaczył, że 1 i 2 listopada są okazją do zatrzymania się i podjęcia refleksji nad naszą wiarą.

DEON.PL POLECA

Uroczystość Wszystkich Świętych jako czas wdzięczności

"Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to wyjątkowa okazja do tego (...), abyśmy pomyśleli o tych, którzy odeszli - o świętych, którzy już są w radości życia wiecznego, o zmarłych, którzy są w drodze do życia wiecznego, i o nas samych, którzy jeszcze tutaj jesteśmy na ziemi i którzy podążamy drogą wiary" - powiedział.

Przewodniczący Episkopatu zachęcił, aby dni, w których odwiedzamy cmentarze stały się czasem wdzięczności "za dobry przykład tych, którzy obok nas żyli, a już odeszli" oraz czasem troski o naszą wiarę. "Niech to będzie czas refleksji, czas medytacji, czas modlitwy, czas otwierania się na dar wiary" - zaapelował przewodniczący KEP.

"My, jako wierzący, podążamy tą samą drogą i wierzymy, że również - za świętymi, za ich przykładem, ich drogą - dotrzemy kiedyś do ostatecznego spotkania z Bogiem" - dodał abp Wojda.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. Święto to dla całego Kościoła ustanowił w 935 r. papież Jan XI.

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które...

Skomentuj artykuł

Abp Tadeusz Wojda: Niech uroczystość Wszystkich Świętych będzie czasem refleksji i modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.