Abp Wojda: Przepraszamy Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy, skandale i słabości

Abp Wojda: Przepraszamy Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy, skandale i słabości
Fot. EpiskopatNews / flckr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP/ kb

- Przepraszamy Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości, uzależnienia, nałogi. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej się zwracamy o pomoc – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda podczas mszy św. w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.

W poniedziałek druga grupa polskich biskupów przybyła do Watykanu w ramach wizyty ad limina apostolorum, czyli do progów apostolskich. Biskupi odwiedzą kongregacje i inne urzędy Stolicy Apostolskiej, a na zakończenie spotkają się z papieżem Franciszkiem.

W homilii abp Wojda podkreślił, że wchodząc do świątyni, "jesteśmy zaproszeni do spojrzenia na wiarę Kościoła i na naszą wiarę w świetle wiary Bożej Rodzicielki".

"Na drodze wiary możemy nieustannie zwracać się do Niej i prosić Ją, aby nam towarzyszyła" – mówił. Dodał, że "przybywamy do Niej utrudzeni drogą codziennego zmagania, pełnego odpowiedzialności za nasze diecezje, za nasze wspólnoty wiernych, za nasze rodziny, za naszych kapłanów".

"Przybywamy tutaj, aby Jej zawierzać dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się być drogami Bożymi. Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny doświadczone szczególnymi trudnościami. Prośmy Ją o wsparcie, aby nie lękały się krytyk i niewłaściwych presji społecznych, lecz zawsze pozostawały Domowym Kościołem, autentycznym miejscem przeżywania wiary i przekazywania jej nowym, kolejnym pokoleniom" – podkreślił abp Wojda.

Metropolita gdański zaznaczył, że biskupi zawierzają Matce Bożej także ojczyznę.

"Dostrzegamy w niej coraz większe i głębsze podziały, brak woli budowania jedności i szukania dobra wspólnego całej społeczności. Potrzebuje nasza ojczyzna tego Jej wielkiego wsparcia, tego wielkiego Jej przewodnictwa, tak jak to czynili wielcy biskupi w naszej historii, łącznie z prymasem bł. Stefanem kard. Wyszyńskim i św. Janem Pawłem II" – zaznaczył abp Wojda.

Abp Wojda: przepraszamy Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy, skandale i słabości

"Przybywamy, aby przepraszać Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości, uzależnienia, nałogi i grzechy osobiste, rodzinne i społeczne. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej się zwracamy o pomoc, bo ufamy i wierzymy, że Ona nas wspomoże" – dodał.

Abp Wojda stwierdził, że powierzamy opiece Maryi rozpoczynający się w diecezjach synod.

"Prosimy, aby Ona wypraszała nam potrzebne światło Ducha Świętego do lepszego zrozumienia dzisiejszego Kościoła i świata, w który należy wsiewać ziarno nadziei, ziarno Dobrej Nowiny, ziarno Bożego zbawienia" – zaznaczył.

"Poddajemy się pod Jej macierzyńską opiekę i z Nią pragniemy umacniać fundament naszej wiary" – podkreślił abp Wojda.

Tradycyjna wizyta ad limina czterech grup polskich biskupów potrwa do końca października. Pierwsza grupa spotkała się z papieżem w piątek.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Fulton J. Sheen

Słynny amerykański kaznodzieja pomaga nam odnaleźć odpowiedź na pytania dotyczące roli Maryi w naszym życiu. Jak przejawia się jej obecność w zbawczym planie Pana Jezusa? W jaki sposób współcześnie, w czasach wielkich objawień, Maryja prowadzi...

Skomentuj artykuł

Abp Wojda: Przepraszamy Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy, skandale i słabości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.