Abp Wojda: Przybliżenie wiary to cel lekcji religii. Katecheza przy parafii zakłada formację

Fot. Archidiecezja Gdańska / YouTube
PAP / pk

- Celem lekcji religii w szkole jest przybliżenie wiary katolickiej i innych wyznań chrześcijańskich oraz formacja do wartości. Pogłębianie wiary i przygotowanie sakramentalne to zadanie katechezy przyparafialnej - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC.

Dwie Komisje Konferencji Episkopatu Polski pracują nad dopracowaniem podstawy programowej tak, żeby lekcje religii w szkole i katecheza parafialna były komplementarne.

- Celem lekcji religii w szkole jest formacja ogólna, czyli do wartości poprzez m.in. przybliżenie wiary katolickiej oraz innych wyznań chrześcijańskich - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC.

DEON.PL POLECA

Chrześcijaństwo fundamentem, na którym zbudowana została polska państwowość

Zaznaczył, że "bez znajomości chrześcijaństwa, bez wiedzy na temat Kościoła katolickiego trudno będzie młodym ludziom zrozumieć historię Polski, naszą wielowiekową kulturę, sztukę, literaturę, architekturę oraz tradycje i przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje". - Chrześcijaństwo było fundamentem, na którym zbudowana została nasza państwowość - dodał.

Powiedział, że lekcje religii są także "okazją formacji dzieci i młodzieży do wartości, a więc przygotowują do świadomego i odpowiedzialnego życia społecznego".

Przygotowanie do życia sakramentalnego głównym zadaniem katechezy przyparafialanej

Natomiast pogłębianie wiary i przygotowanie do życia sakramentalnego (pierwszej komunii świętej, bierzmowania i małżeństwa), a tym samym do budowania relacji z Jezusem, jest głównym zadaniem katechezy przyparafialanej - zaznaczył abp Wojda.

Przyznał, że poziom katechezy w parafii jest mocno zróżnicowany w zależności o diecezji i parafii. Dużo zależy od specyfiki konkretnego miejsca, jego infrastruktury oraz samego zaangażowania duchownych i świeckich. "Nie wszystkie parafie dysponują odpowiednimi salkami, ilością katechistów, czy ludzi gotowych do podjęcia się tego zdania, więc zostawiamy dowolność w tym zakresie.

Za wychowanie dzieci i młodzieży przede wszystkim odpowiadają rodzice

Przewodniczący KEP przypomniał, że za wychowanie dzieci i młodzieży przede wszystkim odpowiadają rodzice. - To oni w pierwszym rzędzie powinni zadbać o wymiar intelektualny kształcenia swoich dzieci oraz o ich formację religijną i duchową - zaznaczył abp Wojda.

Zwrócił uwagę, że obowiązkiem rodziców jest także kontrolowanie treści, które przekazywane są ich dzieciom.

Z okazji nowego roku szkolnego polscy biskupi wydali słowo do chrześcijańskich rodziców. Zwrócili się w nim do rodziców, prosząc, aby "podejmowali troskę o wychowanie swoich dzieci w wierze". Zaznaczyli, że posyłanie ich na lekcje religii stanowi realizację "zobowiązania wyrażonego podczas zawierania sakramentu małżeństwa i potwierdzonego przy chrzcie".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Wojda: Przybliżenie wiary to cel lekcji religii. Katecheza przy parafii zakłada formację
Komentarze (7)
MP
Maciej Pawełczak
3 września 2024, 22:38
Pan Wojda pisze: "Pogłębianie wiary i przygotowanie sakramentalne to zadanie katechezy przyparafialnej" gdzie jest katecheza przyparafialna. Za czasów komuny wszyscy chodzili do kościoła na lekcje religii i się dało (religia była dwa razy w tygodniu). Była komuna i można było. Teraz jest wolność i nie można !!!!! W mojej parafii salki stoją puste w czasach komuny były pełne dzieci. Jest fundusz kościelny i kupa kasy i nie można. Albo tym kościołem kierują ignoranci którzy są tak oderwani od rzeczywistoci, że nie potrafią zorganizować katechezy. Albo w czasach komuny żyli prawdziwi KAPŁANI tytani pracy, którzy przenosili góry.
JR
~Jan Rumin
4 września 2024, 16:52
Piszac "pan Wojda" stawia sie pan w jednym szeregu z prymitywem zwanym Ministra Nowacka. Naprawde takie towarzystwo panu pasuje ?
AK
~Andrzej Kowalski
3 września 2024, 08:11
Kościołowi katolickiemu w Polsce w bardzo dużej mierze zawdzięczmy zachowanie naszej państwowości. Bóg zapłać.
WN
~w n
2 września 2024, 23:17
Katecheza odbywa się w parafii przy okazji 1 komunii i bierzmowania. Jeśli dziecko ma jeszcze wiarę w czasie komunii, co przynajmniej w dużym mieście nie jest oczywiste, to najczęściej traci ją do czasu bierzmowania. W międzyczasie uczy się na pamięć uczynków miłosiernych wobec ciała, duszy itd itp. Poznaje prawdy wiary chrześcijańskie, choć na ile uczy się ich ze zrozumieniem to inna sprawa, ale odchodzi z Kościoła. Oczywiście rodzice są odpowiedzialni za wychowanie i wiarę dzieci. Ale sytuacja w której religia jest nauką, a nie katechezą jest antyewangeliczna. Księże Biskupie, to z głoszenia Ewangelii będziemy rozliczani na Sądzie Ostatecznym, a nie z efektów kształcenia albo liczby komisji obradujących w tej sprawie.
RZ
~Rafal Zielinski
2 września 2024, 20:57
Kościół i ks abp Wojda doskonale wiedzą że w parafiach nie będzie żadnej regularnej katechezy na wszystkich poziomach kształcenia, tylko co najwyżej jakąś szczątkowa katecheza dla dzieci z klas trzecich i ósmych żeby mogli przyjąć Komunię i Bierzmowanie. Tylko to są w stanie zorganizować. Więc dlaczego to zaklinanie rzeczywistości, że wszystkie dzieci od klasy zero do klasy maturalnej będą miały katechezę w parafii.
KK
~karol karol
2 września 2024, 11:55
księże biskupie, ciekawa jak tam się toczy sprawa w Watykanie ;)
MN
Mariusz Nowak
2 września 2024, 19:14
Powolutku toczy się...