Adam Szustak OP o decyzji papieża Franciszka ws. mszy trydenckiej

fot. Langusta na palmie / depositphotos.com

"Uważam to za całkowitą herezję. To są ludzie, którzy już dawno nie są w Kościele. Którzy wyszli poza Kościół. Nawet jak wydaje im się, że są w Kościele, to od dawna w nim nie są. Zrobili sobie swój własny Kościół" - mówi Adam Szustak OP.

Dominikanin postanowił skomentować decyzję papieża Franciszka dotyczącą ograniczenia sprawowania liturgii przedsoborowej.

Zdaniem kaznodziei, tradycjonaliści dzielą się na trzy grupy. Pierwszą, która trwa w Kościele, respektuje jego zasady i nową liturgię, jednak przyzwyczajona jest to tradycyjnej, starej jej formy. Druga, która ma w sobie bardzo wiele sprzeciwu, wobec tego, co wydarzyło się na Soborze Watykańskim II. Ludzie ci zdaniem dominikanina z wyższością podchodzą do mszy posoborowej; trydencką traktują jako lepszą i są nieufni wobec reform posoborowych. Trzecia grupa, to wierni, którzy odrzucają wszystko to, co wydarzyło się po Soborze Watykańskim II i kwestionują władzę papieża.

DEON.PL POLECA

Ci ludzie nie są w Kościele

- W tych trzech rodzajach tradycjonalistów, ten pierwszy jest absolutnie marginalny - przyznaje ojciec Szustak. - 90% księży tradycjonalistów, z którymi się spotykam, to jest ta druga lub trzecia kategoria. Ta druga i trzecia kategoria to nie jest kategoria kościelna. Ci ludzie nie są w Kościele - podsumował zakonnik.

Jednocześnie pozytywnie ocenił decyzję papieża Franciszka.

- To jest bardzo dobra decyzja, bo sprawia, że ci, którzy w Kościele już nie są, okaże się, że faktycznie w nim nie są. To będzie koniec udawania, że jesteśmy z Kościołem - argumentuje w swoim wideo dominikanin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP o decyzji papieża Franciszka ws. mszy trydenckiej
Komentarze (45)
KA
~krzysztof andrzej
13 sierpnia 2021, 14:50
no cóż, jakoś mnie nie dziwi to zdania o.Adama (biorąc pod uwagę jego inne wypowiedzi np jednoznaczne i zdecydowane potępienie zdążania do ponownego zgromadzenia wiernych w Kościele po pandemii). Pozostaje być wiernym tradycji i nie reagować na takie docinki.
JJ
~Jan Jan
13 sierpnia 2021, 13:19
Adamie Szustak OP moje pytania są wciąż aktualne do Ciebie.
JJ
~Jan Jan
13 sierpnia 2021, 06:12
Jan Domarski <><><> kilka razy pisałem abyś uściślił swoją wypowiedź tj. określił miejsce w Dziejach apostolskich i z nieznanych mi przyczyn komentarz mój dwa razy był kasowany. To świadczy, że apostołowie nie odprawiali mszy, ani nie przemieniali chleba w Ciało Pana Jezusa Chrystusa, bo zbieranie się na '' łamaniu chleba'' jak sama nazwa wskazuje nie ma nic wspólnego z przemianą w fizyczne Ciało Chrystusa. Zatem za swoje kłamstwa powinieneś przeprosić i wyjaśnić czy jesteś księdzem, czy zakonnikiem i dlaczego tak perfidnie kłamiesz. Moje pytania do Adama Szustak OP są wyraźne i zrozumiałe, a Ty piszesz o ''łamaniu chleba'' co nie ma nic wspólnego z przemianą w Ciało Chrystusa. Jeśli więc nie jesteś Adamem Szustak OP to dlaczego wcinasz się ze swoimi kłamstwami
KU
Kornel Usowicz
7 sierpnia 2021, 19:11
Jskim prawem o. Szustak wygłasza sobie takie sądy na temat wiernych mszy przedsoborowej, skoro i Paweł VI i św. Jan Paweł II i Benedykt XVI dopuszczali i papież Franciszek również dopuszcza ową formę Mszy! Niech ojciec sobie przejrzy swoje nauczanie, czy nie ma tam herezji!!! Choć na tej formie Mszy byłem tylko raz, to wypowiedź ojca Szustaka wychodzi cymbał w tej opinii.... dzięki Bogu to tylko prywatna opinia...
PJ
Paweł Jamróz
7 sierpnia 2021, 13:17
Nie jeden taki psełdo Dominikanin ,który nawet biskupowi się sprzeciwia ,wstyd i Hańba ,ale Pan Bóg sobie poradzi.
JJ
~Jan Jan
7 sierpnia 2021, 08:57
Adam Szustak OP <><><> Proszę wreszcie wyjaśnić, dlaczego apostołowie i pierwsi uczniowie do ( III wieku ) nie odprawiali mszy , nie przemieniali chleba w fizyczne ciało Pana Jezusa Chrystusa nie spowiadali, nie odpuszczali ludziom grzechy. Proszę wreszcie odpowiedzieć! Dopiero wtedy będzie sensowne dyskutować na temat mszy trydenckiej.
JD
~Jan Domarski
9 sierpnia 2021, 00:55
Prosze poczytac Dzieje Apostolskie. Tam jest mowa o zbieraniu sie na "lamaniu chleba". To byl pierwszy wiek chrzescijanstwa.
LP
~ludzie proszę was
6 sierpnia 2021, 23:42
Ludzie, czy wy nie widzicie że dziś szatan wszystkich chce DZIELIC?! z różnych powodów,czasem nawet 'słusznych spraw'uzywa by się podział,rozłam,niszczyć jedność, ludzi wrogo nazywając! popatrzcie na to na co dzień, nie dajmy się!!!!
~Wielki Żal
6 sierpnia 2021, 16:19
Główny moderator wrócił z wakacji, DEON wraca na dno.
KN
Krzysiek Niepiekło
6 sierpnia 2021, 15:03
Podnosi ksiądz przy ołtarzu kielich i mówi: pijcie z niego wszyscy. A później sam wypija i nikomu nie daje. Jak takiemu człowiekowi można wierzyć? Nie ma tutaj znaczenia, w jakim języku to powie i czy przodem, czy tyłem do zebranych. No a Jezus plecami się do Apostołów nie odwracał. Jednoczył tych, którzy z nim ucztowali. To, co robią dzisiaj - w czym jest podobne do ostatniej wieczerzy?
JP
~Jarosław Piechota
7 sierpnia 2021, 10:52
Ksiądz nie mówi : pijcie z niego wszyscy.
DS
Dariusz Sandecki
6 sierpnia 2021, 14:50
Nigdy nie zrozumiem tego bolszewickiego zapału katolików w wojnie przeciwko mszy, która była źródłem świętości tylu, i od tak dawna. Skąd ta wojna podjazdowa przecuwko mszy moich dziadków i rodziców ⁉️
KW
~Kamil Wilk
6 sierpnia 2021, 14:17
Problemem ojca Szustaka jest to, że jedynych tradycjonalistów jakich ma okazję spotkać są ''krzykacze''komentujący jego filmy. A komentarze na youtube, facebook i w innych tego typu platformach to w dużej mierze ''ściek''.
TM
~Tomek Mazurek
5 sierpnia 2021, 18:13
Nie znam osoby, która regularnie chodzi na msze trydencką, a która pasuje do opisu ojca Szustaka.
BC
~Bożena Ciuła
5 sierpnia 2021, 16:53
A mnie się wydaje, że ojciec Szustak dawno już odszedł od nauki Jezusa.
ZS
~Zbigniew Słomski
5 sierpnia 2021, 16:34
O. Szustak jest niedouczony. Nie zna encyklik. Kieruje się jedynie własnymi odczuciami. Nie zna również wcześniejszych postanowień obecnego Papieża.
MR
~Marek Rawicz
6 sierpnia 2021, 22:56
Myślę, że zna, ale skoro nie pasują do jego własnych miazmatów, to pomija. Tak w końcu postępuje dzisiaj ogromna większość uczestników dyskursu publicznego.
AS
~Antoni Szwed
5 sierpnia 2021, 14:37
II Sobór Watykański nie anulował Mszy św. tzw. trydenckiej ani też powołał nowej. Ta ostatnia zaistniała po Soborze, za Pawła VI w 1969 r. Papież Benedykt XVI jedynie potwierdził istnienie mszy wg dwóch porządków, zachował się zgodnie z II Soborem Wat., natomiast Franciszek postąpił niezgodnie z nim. W sposób istotny ograniczył (w niektórych diecezjach będzie to zależało od kaprysu biskupa - pozwolić czy skasować mszę trydencką) to, co dotąd było dozwolone jako bardzo ważne i niezwykle wartościowe dziedzictwo Tradycji Kościoła katolickiego. Decyzja Franciszka jest uderzeniem w tę Tradycję, a więc w jeden z filarów (obok Pisma św.), na których wspiera się Kościół katolicki. Zatem jego decyzja jest zła, szkodliwa dla Kościoła. W Kościele jesteśmy mocą chrztu św. a nie z racji obowiązywania takiego czy innego dekretu biskupa Rzymu. To nie tzw. tradycjonaliści się zmieniają, lecz różni kościelni postępowcy zmieniają Kościół w coś, co powoli traci związek z tym, czym był on dotychczas.
JP
~Jarosław Piechota
5 sierpnia 2021, 13:40
Wychodzi na to że tradycjonaliści to heretycy a protestanci są braćmi w Panu jak mówi katechizm.
MK
Mariola Kowalska
5 sierpnia 2021, 12:50
Chodziłam kiedyś na msze trydenckie, i było to ważne, wprowadzało element kontemplacji sacrum. Ksiądz pracował w mojej parafii, skromny, zaangażowany w ryt zwyczajny, zaangażowany w życie parafii, wspaniały spowiednik. Raz w tygodniu, w innej parafii, odprawiał Mszę św. trydencką. Wydaje mi się, że był za to atakowany. Nie był bojownikiem, przyjmował wszystko z pokorą. Już nie żyje, umarł dość młodo. W tych mszach wcale nie uczestniczyli ludzie przyzwyczajeni do starej formy. Średnia wieku to ok. 40 lat. Kiedyś, w innej parafii, ksiądz zapowiedział odprawienie Mszy św. po łacinie. Przyszła, jak nigdy, sama młodzież. Ksiądz rozradowany, starał się spontanicznie zwrócić się do młodych ludzi, bo była to niezwykła okazja ewangelizacyjna. Teraz mieszkam w innym województwie i żal mi, że nie będę mogła już nigdy uczestniczyć w mszach trydenckich. Nowa grupa nie powstanie. Słowa ks. Szustaka wydają mi się niesprawiedliwe. Dobrze by było pokazać zdanie innych księży, jakąś różnorodność.
WK
~Wojtek Kmieciak
5 sierpnia 2021, 11:59
Najpierw trzeba wziąć pod uwagę, że po Soborze pojawiło się wiele nadużyć w liturgii. Część wiernych zatem poszła w kierunku liturgii przedsoborowej, bo nie mogli ścierpieć profanacji ze strony księży. Proszę zwrócić na to uwagę. Poza tym warto poczytać książkę kardynała Ratzingera Duch liturgii.
PP
~Pawel Pieczonka
6 sierpnia 2021, 17:49
Na przykład jak ksiądz mówi "chwała na wysokości Bogu" a potem milczy bo myśli, że to ludzie mają odpowiadać, to samo z "wierzę w jednego Boga.." To są klasyczne przykłady, które widać wszędzie. Taki ksiądz nie rozumie swojej roli i raczej świadczy też o plytkosci wiary. W tym konkretnym przypadku odwrócenie kapłana przodem do ludzi powoduje właśnie takie nastawienie. Oczywiście nie jest to reguła i są księża, którzy naboznie odprawiaja mszę, mimo, iż są swoceni twarzą do ludzi ale jest to klasyczny przykład jakie ryzyko wiąże się np. z tym jednym tylko aspektem.
JD
~Jan Domarski
7 sierpnia 2021, 00:19
@Pawel Pieczonka: Wszedzie? Ja moglbym raczej powiedziec "wszedzie", ale w przeciwnym kierunku. Zyjemy w jednej Polsce, a jednak mamy rozne doswiadczenia. Takie uogolnianie zaklamuje na ogol rzeczywistosc. Znane powiedzenie mowi: Nigdy nie mow: "nigdy"!
JK
~Jol Ka
5 sierpnia 2021, 11:54
A co było złego we mszy trydenckiej ?
MR
Marek Rogowicz
7 sierpnia 2021, 18:30
była katolicka, a to wrogom Kościoła okupującym jego urzędy bardzo przeszkadzało
MM
~Mirosława Milet
19 września 2021, 20:20
Pan Marek spiskowiec. No dajcie spokój z wymyślanie tajnych akcji mających na celu zniszczenie/uciszenie. I te teorie są z obu stron.
BN
~Bartek Nasielski
5 sierpnia 2021, 11:38
To papież Benedykt i a wcześniej Jan Paweł mylili się .... ?
AP
~Adam Poniedzielski
5 sierpnia 2021, 11:33
Ksiądz Szustak zraził mnie do Kościoła posoborowego. Jeszcze 3-4 lata temu oglądałem niemal każde video, w tym jego słynne "ballady i romanse". Dziś jest dla mnie antywzorem. Jeżeli kogoś to interesuje to chodzę głównie na mszę w Novus Ordo Missae, od czasu do czasu na Mszę trydencką głównie w Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, ale byłem też Kaliszu, Krakowie czy Kalwarii Zebrzydowskiej. Posoborowa liturgia i duszpasterstwo zraża ludzi młodych do Kościoła gdy zaczynają dorastać, znam osoby, kiedyś ministrantów czy Dzieci Maryi, a dziś żaden z nich nie chodzi w ogóle do Kościoła. Przed soborem w mojej parafii było wiele powołań, dziś tylko jeden ksiądz od prawie 30 lat. Od lat 90 w mojej parafii było 4 świeckich szafarzy komunii, dziś 2 z nich jest rozwiedzionych, a jeden szczególnie mnie dotyka, bo to moja dalsza rodzina.
MS
~Miroslaw Szczepan
5 sierpnia 2021, 10:56
Wazniejsza sprawa od Youtubowych biznesow Szustaka jest fakt , ze on , nominalnie dominikanin , poparl zeszlej jesieni osoby chcace zabijania innych ludzi . Zrobilo to rowniez sporo ksiezy piszacych na Deonie. W oczywistym przekazie medialnym ich glos byl de facto poparciem zabijania i ataku na katolikow. Jaki ma sens obrazek , na ktorym ksiadz blogoslawi tlum biegnacy z nozami , zeby mordowac ? Ci ksieza uzywali wowczas szeregu faryzejskich argumentow , rowniez takich ,ze tego chcialby sam Pan Jezus. Po blisko roku chyba juz mozna dokonac bilansu tego popierania zabijania ludzi. Do ilu ludzi majacych w oknach pioruny poszedl Szustak i reszta tych nieszczesnych ksiezy ? Moze w jakis inny sposob probowali zaradzic zlu zabijania? Warto ,zeby opowiedzieli o swoich czynach, ktore poszly za slowami. Bez tego wyjdzie na to ,ze ich slowa byly tylko klamstwami potrzebnymi do dezintagracja katolikow w czasie frontalnego ataku
TB
~Tadeusz Borkowski
5 sierpnia 2021, 10:19
Ksiądz Szustak wyklucza księży, ludzi z Kościoła. Nie sądzę, aby miał prekursora w Piśmie Świętym, więc skąd ta "odwaga"?
MS
~Miroslaw Szczepan
5 sierpnia 2021, 10:17
Szustak podzielil ludzi , wyznaczyl wrogow i wyrzucil tych, ktorych nie lubi , bo przypominaja mu, ze Pieklo czeka . Wszystkie bajania SW II o godnosci ludzkiej , milosciach blizniego i wypatrywaniach w kazdym najmniejszego sladu dobra , chocby urojonego, wyrzucone na smietnik przez dyktatorka , poniewaz musi cos zrobic z ludzmi psujacymi mu jego Youtubowy biznes. Jak dobry manipulator odpowiedzialnoscia za swoja decyzje obciaza Franciszka i koniecznosc podyktowana dobrem kosciola.
ZI
~zadziwiony i to bardzo
5 sierpnia 2021, 09:48
A O. Adam jak zwykle zna się na wszystkim. Jest liturgistą, prawnikiem, biblistą, dogmatykiem, pastoralistą i Bóg tylko jeden wie, na jakich sprawach O. Adam się nie zna.
AM
Agnieszka Madej
5 sierpnia 2021, 09:48
Żeby zrozumieć decyzję Papieża warto cofnąć się do nauczania poprzednich Papieży i jeszcze wcześniej do skutków reformacji Lutra ,która przyniosła fatalne zmiany w Kościele
JD
~Jan Domarski
7 sierpnia 2021, 00:26
@Agnieszka Madej: Problem polega na tym, ze wiekszosc papiezy popierala tzw. msze trydencka. Ta decyzja papieza Franciszka cofa rozwoj, jaki sie dokonal. Zwrocili na to uwage np. polscy biskupi podkreslajac, ze mlodzi ludzie znalezli w niej glebsza duchowosc. Nic dziwnego, bo swiadome uczestnictwo w takiej mszy sw. wymaga wiekszego przygotowania.
KK
~Krzysztof Kowalski
5 sierpnia 2021, 08:44
Panie Jezu, proszę Cię chroń moje dzieci przed kapłanami-modernistami, którzy z takim uporem chcą kłamać na temat tego, jak Twój Kościół został zmasakrowany przez Sobór Watykański II. Bez ironii pozdrawiam Ojców Jezuitów, Ojca Szostka, ale błagam nie przeszkadzajcie mi w katolickim wychowaniu dzieci.
MB
Maciej Belz
5 sierpnia 2021, 08:43
Sobór watykański drugi trwał ponad trzy lata. Ojczulek mówi o rycie przedsoborowym i posoborowym - mamy rozumieć, że w czasie soboru nie odprawiano liturgii? A może przez gardło nie przejdzie (a może w głowie się nie mieści), że w czasach soboru była sprawowana tradycyjna msza? A msza Pawła VI zaprojektowana już po soborze nie jest zgodna z soborowymi wytycznymi odnośnie liturgii...
ŁD
~Łukasz Dec
5 sierpnia 2021, 06:23
Nie tak dawno wychwalany był ekumenizm, a teraz jak ktoś jest tradycjonalistą to ble. Kiedyś o Szustak mówił że miejsce w kościele jest dla każdego, i dal tradycjonalistów i dla liberałów, bo jesteśmy jak elementy witrażu, każdy inny ale stanowiący piękną całość, jak widać zmienił zdanie.
TC
Tomasz Ciski
5 sierpnia 2021, 04:24
Jestem pozytywnie zaskoczony o.Szustakiem. Dawno już tego nie miałem w stosunku do jego wypowiedzi. Może jednak wraca na ścieżki Pana. Oby tak było.
PP
~Pawel Pieczonka
5 sierpnia 2021, 01:35
Msza przedsoborowa pochodzi z tradycji kosciola i jej świętości nie można kwestionować. Nie można w sposób logiczny i dosłowny. Wiele przesłanek nowej mszy ma swoje uzasadnienie jak na przykład wprowadzenie języka narodowego, jednak mimo wszystko dzisiaj wiemy, że jest to forma uproszczona, nie oparta na tradycji w takim wymiarze, jak forma przedsoborowa. Jeśli chodzi o komentarz pana Szustaka to uważam, że zaszufladkowanie wiernych do trzech grup, podanie fikcyjnych statystyk "90%" i od razu nazywanie tych 90% heretykami uważam za bardzo tendencyjne.
RM
~Roland Manowski
5 sierpnia 2021, 00:45
Jaki ten zakonnik w czarnym t-shirt jest irytujacy...:(
AN
~Anna Nowak
4 sierpnia 2021, 19:58
Decyzja papieża Franciszka jak najbardziej słuszna, pytanie czy biskupi diecezjalni wykażą się należytą roztropnością.
JM
~Jarek Mila
5 sierpnia 2021, 07:53
A co Ci Aniu przeszkadza w sprawowaniu Mszy św. w obrządku trydenckim? Byłaś kiedyś na niej? Jeśli nie - żałuj bo to jest wielka uczta duchowa, pełna skupienia i uwielbienia Pana. Ojciec Szustak w swym komentarzu powyżej zupelnie spłycił ten temat. Chyba mu przeszkadza swoją popularność w jasnym formułowaniu myśli i skupieniu. Absolutnie nie widzę zagrożenia dla jedności kościoła w odwoływaniu się do jego korzeni - a nim jest ta liturgia obecna przez ponad 700 lat. Bywałem na tych mszach - gorąco Ci polecam poszukania takiego miejsca i udział w niej.
PZ
~Porucznik Zubek
5 sierpnia 2021, 08:46
Gdyby była Pani KATOLICZKĄ, widziała y to Pani inaczej.
TB
~Tomek Borowicz
5 sierpnia 2021, 12:16
A papież Benedykt XVI nie miał rację?
AN
~Anna Nowak
6 sierpnia 2021, 22:02
Dziwi mnie podkreślanie przez wielu estetycznych i emocjonalnych walorów mszy św w rycie trydenckim - przecież to jest drugo, trzeciorzędne. Ilu jeszcze żyje, tych co pamiętają z dzieciństwa, z młodości msze trydenckie? Niestety ma rację o. Szustak, że ryt trydencki jest dla wielu (jeżeli nie dla większości) krokiem ku, manifestacją kontestacji Soboru Watykańskiego II