Adam Szustak OP o decyzji papieża Franciszka ws. mszy trydenckiej

Adam Szustak OP o decyzji papieża Franciszka ws. mszy trydenckiej
fot. Langusta na palmie / depositphotos.com
1 miesiąc temu

"Uważam to za całkowitą herezję. To są ludzie, którzy już dawno nie są w Kościele. Którzy wyszli poza Kościół. Nawet jak wydaje im się, że są w Kościele, to od dawna w nim nie są. Zrobili sobie swój własny Kościół" - mówi Adam Szustak OP.

Dominikanin postanowił skomentować decyzję papieża Franciszka dotyczącą ograniczenia sprawowania liturgii przedsoborowej.

Zdaniem kaznodziei, tradycjonaliści dzielą się na trzy grupy. Pierwszą, która trwa w Kościele, respektuje jego zasady i nową liturgię, jednak przyzwyczajona jest to tradycyjnej, starej jej formy. Druga, która ma w sobie bardzo wiele sprzeciwu, wobec tego, co wydarzyło się na Soborze Watykańskim II. Ludzie ci zdaniem dominikanina z wyższością podchodzą do mszy posoborowej; trydencką traktują jako lepszą i są nieufni wobec reform posoborowych. Trzecia grupa, to wierni, którzy odrzucają wszystko to, co wydarzyło się po Soborze Watykańskim II i kwestionują władzę papieża.

Ci ludzie nie są w Kościele

- W tych trzech rodzajach tradycjonalistów, ten pierwszy jest absolutnie marginalny - przyznaje ojciec Szustak. - 90% księży tradycjonalistów, z którymi się spotykam, to jest ta druga lub trzecia kategoria. Ta druga i trzecia kategoria to nie jest kategoria kościelna. Ci ludzie nie są w Kościele - podsumował zakonnik.

Jednocześnie pozytywnie ocenił decyzję papieża Franciszka.

- To jest bardzo dobra decyzja, bo sprawia, że ci, którzy w Kościele już nie są, okaże się, że faktycznie w nim nie są. To będzie koniec udawania, że jesteśmy z Kościołem - argumentuje w swoim wideo dominikanin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP
18,01 zł
19,99 zł

„Nasza wiara to nie jest byle co. To nie jest jakiś tam system wartości etycznych i obyczajów religijnych. Twoje życie może stać się ołtarzem Boga. Pozwól Mu tylko dokonać przemiany. Wstań i wejdź w Jego...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP o decyzji papieża Franciszka ws. mszy trydenckiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.