Czym się różni msza trydencka od nowej mszy?

Czym się różni msza trydencka od nowej mszy?
Fot. YouTube/bernardyni
YouTube/bernardyni

- Mówi się czasem, że tylko Msza święta „trydencka”, że tylko tradycja katolicka, uratuje świat. Nie jest to prawda, bo Zbawicielem świata jest Jezus Chrystus - podkreśla o. Anicet Gruszczyński OFM.

- Tę formę liturgii nazywa się niesłusznie mszą trydencką, starą mszą, tradycyjną. Poprawna jej nazwa brzmi Forma Nadzwyczajna Rytu Rzymskiego – wyjaśnia o. Anicet Gruszczyński OFM na kanale Bernardyni na YT. - Kiedy Sobór Watykański II rozpoczął proces reformy liturgii, nigdy nie oznaczało to usunięcia starych form Mszy św. - zaznacza.

- Czym różni się stara msza od nowej? Jest to ta sama msza, ten sam sakrament, celebrowany jednak w języku łacińskim. Czytania są czytane języku narodowym, więc są zrozumiałe. Coś, co uderza tego, kto pierwszy raz uczestniczył w takiej formie Mszy św. jest wielka pieczołowitość, staranność gestów, duża ilość znaków krzyża czy przyklęknięć - dodaje. 

DEON.PL POLECA


- Msza święta nigdy nie była statyczna. Ona kształtowała się przez wieki i jej forma niesie pamięć wszystkich epok, w których Kościół żył – mówi bernardyn. – Msza święta nie jest nigdy czymś współczesnym, że jest to tu i teraz, ale jest czymś wiecznym. Jest czymś, co tu uobecnia się w czasie, ale tak naprawdę zawiera wszystkie czasy i ja mam możliwość być sługą tej wielkiej tajemnicy

- Mówi się czasem, że tylko Msza święta „trydencka”, że tylko tradycja katolicka uratuje świat. Nie jest to prawda, bo Zbawicielem świata jest Jezus Chrystus. Tym, co może dać msza "trydencka” Kościołowi, jest pewne namaszczenie, z którym się ją celebruje. Każdy kapłan, który chociaż raz celebrował tego typu formę mszy, kiedy potem przychodzi do ołtarza już posoborowego, celebruje Mszę św. nową już w inny sposób - podkreśla o. Gruszczyński.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Bogusław Nadolski TChr
Kolejna pozycja z serii Myśl Teologiczna jest cennym podręcznikiem liturgiki, przeznaczonym zwłaszcza dla wykładowców i studentów duchownych, ale dostępnym także dla zaangażowanych osób świeckich, interesujących się głębiej liturgią Kościołów chrześcijańskich. Zawiera historię liturgii chrześcijańskiej od...

Skomentuj artykuł

Czym się różni msza trydencka od nowej mszy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.