Adam Żak SJ: brak ochrony dzieci i ukrywanie problemu są zdradą misji Kościoła
- To, że przypomniano Kościołowi, iż nie może oczyszczać się tylko szczątkowo, jest dla niego łaską. Potrzebujemy ewangelicznego, dogłębnego oczyszczenia, a nie powierzchownego myślenia korporacyjnego! - mówi Adam Żak SJ.
W Collegium Bobolanum odbyło się spotkanie z ojcem Adamem Żakiem SJ, dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka na Akademii Ignatianum i koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. Rozmowę prowadził Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź".
Adam Żak SJ podkreślił, że to, iż przypomniano Kościołowi, że nie może oczyszczać się tylko szczątkowo, jest dla niego łaską. - Potrzebujemy ewangelicznego, dogłębnego oczyszczenia, a nie powierzchownego myślenia korporacyjnego! - mówił. Jego zdaniem w Kościele należy brać odpowiedzialność nawet za dawne zaniedbania.
Na pytanie: - Na jakim etapie radzenia sobie z wykorzystywaniem seksualnym jest Kościół powszechny i jakie znaczenie miał niedawno zakończony szczyt przewodniczących episkopatów?, odpowiedział: - Jesteśmy w drodze. W ostatnim półroczu w Kościele na świecie wydarzyło się kilka bardzo istotnych rzeczy. W styczniu opublikowany został raport komisji królewskiej z Australii, który dotyczył wykorzystywania we wszystkich instytucjach w kraju. Nie chodziło tylko o dane, ale i o to, jak instytucje reagowały. Kościół katolicki wypadł najmniej ciekawie, wręcz bardzo marnie.
Ojciec Żak przypomniał, że zasada "zero tolerancji" od lat funkcjonuje w Kościele. Przed laty jednak biskupi amerykańscy, zajmując się w 2002 roku przestępstwami seksualnymi w Kościele, nie poświęcili wystarczającej uwagi opieszałości przełożonych kościelnych wobec problemu. To później doprowadziło do oburzenia opinii publicznej.
Więcej o rozmowie i spotkaniu TUTAJ >>
Kościół na świecie i w Polsce wobec wykorzystywania seksualnegoKościół na świecie i w Polsce wobec wykorzystywania seksualnego. Spotkanie z ojcem Adamem Żakiem SJ, dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka na Akademii Ignatianum i koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. Rozmowę prowadzi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź".
Opublikowany przez Więź Piątek, 29 marca 2019
Skomentuj artykuł