AdoMiS - Adoptuj Misyjnych Seminarzystów

AdoMiS - Adoptuj Misyjnych Seminarzystów
(fot. Pierre-Yves Babelon / Shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / pk

Rozpoczęła się czwarta edycja akcji AdoMiS - Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. To inicjatywa Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Polsce. Zadaniem dzieła jest troska o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego w krajach misyjnych.

Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Polsce wyjaśnił, że akcja AdoMiS polega na wsparciu konkretnego seminarium misyjnego swoim ofiarami duchowymi lub materialnymi. Od czterech lat, dzięki życzliwości watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła w Polsce wspiera te same dwa seminaria misyjne. - To ważne, bo widzimy ich rozwój, ciągłość naszego działania - zauważył ks. Będziński.

Wsparcie z Polski dociera do międzydiecezjalnego seminarium św. Jana Marii Vianneya w diecezji Moramanga na Madagaskarze, gdzie do kapłaństwa przygotowuje się 50. kleryków, oraz do seminarium św. Augustyna w diecezji Iquitos w Peru. Tam kształci się 22. kleryków.

Troska o seminaria na terytoriach misyjnych dotyczy m.in. utrzymania budynku, inwestycji budowlanych, wypłat wynagrodzeń dla wychowawców, ojców duchownych, ale także fundowania stypendiów dla samych seminarzystów. - Kościół wspiera tych młodych ludzi już od parafii czy zgromadzenia zakonnego, w seminarium niższym i wreszcie w seminarium wyższym - powiedział ks. Będziński.

W adopcję misyjnych seminarzystów można włączyć się poprzez codzienną za nich modlitwę oraz wybór formy pomocy finansowej. Może to być adopcja jednorazowa, stała, indywidualna lub grupowa.

Adopcja jednorazowa to dowolna suma wpłacona jednorazowo po zapoznaniu się z ideą AdoMiS. Adopcja stała polega na zadeklarowaniu składki miesięcznej (indywidualnie lub grupowo). Z kolei adopcja indywidualna to indywidualne wpłaty od osób, które są w stałym kontakcie z Papieskim Dziełem św. Piotra Apostoła. Adopcję indywidualną podejmują m.in. kapłani. Wreszcie adopcja grupowa polega na zadeklarowaniu składki miesięcznej przez wspólnotę lub grupę znajomych. Adopcji grupowej podejmują się m.in. koła kleryckie oraz róże różańcowe, które są najliczniejsze w diec. tarnowskiej.

Celem akcji AdoMiS jest stworzenie rodziny osób, które wspólnie przychodzą z pomocą przyszłym kapłanom i osobom konsekrowanym. W akcję AdoMiS mogą włączyć się wszyscy - poszczególne osoby, ale także grupy parafialne, wspólnotowe czy koleżeńskie.

Od 2015 r. do akcji AdoMiS dołączyła inicjatywa "Misyjny Bukiet". Jest to propozycja skierowana do księży diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Zachęcają oni swoich gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów. Jest to wyraz wdzięczności za dar kapłaństwa, małżeństwa, powołania oraz za dar życia.

Zaproszeni goście kwotę przeznaczoną na kwiaty mogą włożyć do przygotowanej specjalnie na tę okazję koperty lub puszki. Temu gestowi towarzyszy modlitwa za seminarzystów, którzy w krajach misyjnych przygotowują się do kapłaństwa, za nowicjuszy i nowicjuszki.

Wsparcie misyjnych kleryków przez polskich katolików jest ogromne. W ostatnich dwóch latach sięga ok. 60 tys. dolarów rocznie.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła od ponad 120 lat duchowo i materialnie wspiera kształcenie i formację seminarzystów oraz kandydatów do zgromadzeń zakonnych w krajach misyjnych, a także pomaga w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach. Otacza opieką niemal 800 seminariów na całym świecie, (ok. 75 tys. seminarzystów), oraz 6,5 tys. nowicjuszy i nowicjuszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

AdoMiS - Adoptuj Misyjnych Seminarzystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.