Adwent u Luteran: Czas powagi, modlitwy i bliskości Boga

(fot. shutterstock.com)
KAI/mc

Jako czas głębokiej powagi, ale i czas światła oraz bliskości Boga traktują Adwent mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego. W Kościele ewangelicko-augsburskim, podobnie jak katolickim, czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia rozpoczyna nowy rok kościelny.

Dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego Adwent jest czasem głębokiej powagi i niektórzy porównują go z Pasją. Kościół ewangelicki zaleca powstrzymywanie się od uczestnictwa w hucznych zabawach, zachęcając do udziału w nabożeństwach tygodniowych i roratach.
W czasie Adwentu w domach luterańskich i kościołach ustawiane są wieńce adwentowe. Są one wykonane ze świerkowych gałązek, symbolizujących życie, które daje Chrystus. Na ozdobionym czerwonymi wstążkami wieńcu umieszczane są cztery świece symbolizujące przychodzącego Chrystusa -"Światłość Świata". Co niedzielę na adwentowym wieńcu zapala się jedną świecę więcej. Zapalaniu świec towarzyszy śpiew pieśni adwentowych, czytanie proroctw o przyjściu Zbawiciela i wspólna modlitwa.
Innym symbolem Adwentu w Kościele ewangelickim jest gwiazda adwentowa. Jej symbolika nawiązuje do fragmentu Ewangelii Mateuszowej, gdzie Trzej Królowie zobaczyli gwiazdę.
Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) jest najmniejszą i jednocześnie najliczniejszą diecezją te wspólnoty: żyje w niej ponad połowa z 70 tys. polskich luteran.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce dzieli się na 6 diecezji. W liczącym 133 parafii Kościele służy około 160 duchownych.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Adwent u Luteran: Czas powagi, modlitwy i bliskości Boga
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.