Afryka: biskupi wzywają do natychmiastowego przerwania wojny na północy Etiopii

Afryka: biskupi wzywają do natychmiastowego przerwania wojny na północy Etiopii
fot. depositphotos.com
4 miesiące temu
KAI / sz

Głębokie zaniepokojenie z powodu pogarszania się sytuacji w regionie Tigraj na północy Etiopii wyraziło Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM). Oświadczenie, podpisane przez jego przewodniczącego kard. Philippe'a Nakellentuba Ouédraogo – arcybiskupa Ouagadougou, zwraca uwagę na "nasilający się kryzys humanitarny", podkreśla niepokój o "bezpieczeństwo nie tylko Tigraj, ale także sąsiednich państw: Sudanu i Erytrei" oraz wspomina o licznych ofiarach śmiertelnych i jeszcze większej liczbie przymusowych uchodźców.

Członkowie SECAM, czyli wszyscy biskupi Czarnego Lądu dołączają się do papieskich wezwań do pokoju w Etiopii z 8 i 27 listopada, jak również do apelu etiopskiej konferencji biskupów katolickich z 9 ub.m. o położenie kresu przemocy i na rzecz pokojowego dialogu w tym regionie. "Przyłączamy się do nich, prosząc usilnie o natychmiastowe złożenie broni przez wszystkie osoby, wciągnięte do tego konfliktu" – napisał arcybiskup stolicy Burkina Faso w imieniu całej organizacji. Wezwał wszystkie strony konfliktu do rozwiązania istniejących między nimi napięć "po przyjacielsku, na drodze dialogu, w duchu braterstwa, szacunku, zrozumienia i pojednania".

“Wzywamy ponadto Kościół, organizacje cywilne i wszystkie osoby dobrej woli do dostarczania uchodźcom żywności, wody i ubrań na znak solidarności z nimi” – stwierdził przewodniczący SECAM. Jednocześnie zapewnił “drogich braci i siostry z regionu Tigraj o bliskości duchowej" z nimi "w tym trudnym czasie kryzysu i niepewności o jutro". Zapewnił również, że biskupi "będą się nadal za nich modlili i spoglądali z nadzieją na Boga", będą cierpieć z nimi i nie opuszczą ich. "Odwagi!” – zakończył swe przesłanie kard. Ouédraogo.

Tymczasem rośnie zatroskanie agencji humanitarnych o warunki życia ludności tego regionu i coraz liczniejszych uciekinierów stamtąd. "Sytuacja humanitarna staje się coraz bardziej krytyczna i podstawową sprawą jest to, aby pracownicy tych instytucji byli w stanie pilnie pomagać ludziom" – powiedział dziennikarzom w Genewie rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Babar Baloch. Nawiązał on do ostrzelania i krótkiego zatrzymania przez wojsko etiopskie 6 grudnia zespołu ONZ. Według rzecznika rządu etiopskiego "niektórzy członkowie personelu Narodów Zjednoczonych zostali zatrzymani a niektórzy zginęli", gdyż usiłowali sforsować trzeci punkt kontrolny po przejechaniu dwóch wcześniejszych bez zatrzymywania się.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
27,93 zł
39,90 zł

Zatrzymaj się, jedz i błogosław!

Garść czasu, szczypta życzliwości, dużo, dużo miłości i jeden stół – oto przepis na najpiękniejsze spotkania z rodziną, przyjaciółmi i z Bogiem. Sposób na wspaniałe świętowanie i odnowienie bliskiej relacji...

Skomentuj artykuł

Afryka: biskupi wzywają do natychmiastowego przerwania wojny na północy Etiopii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.