Akcja Katolicka w co piątej polskiej parafii

Akcja Katolicka w co piątej polskiej parafii
(źr. www.ak.org.pl)
KAI / wm

Akcja Katolicka w Polsce liczy ok. 23 tys. członków, a jej oddziały obecne są w ponad 2 tys. parafii. Ze stowarzyszenia tego wywodzi się 13 obecnych parlamentarzystów - poinformował bp Mariusz Leszczyński podczas 358. zebrania plenarnego Episkopatu we Wrocławiu.

Bp Leszczyński podziękował biskupom za wybór na prezesa Akcji Katolickiej w kolejnej kadencji na lata 2011-2015 mec. Haliny Szydełko z Rzeszowa.

Biskup poinformował, że oprócz systematycznej pracy formacyjnej, Akcja Katolicka stara się aktywnie uczestniczyć w publicznym życiu Polski m.in. poprzez częste publikacje oświadczeń i postulatów dotyczących kluczowych kwestii społecznych i etyczno-politycznych. W ostatnim okresie AK wystosowała odezwy w sprawie respektowania Konstytucji i Konkordatu przez rząd w rozmowach z Kościołem, stanowisko w obronie abp. Józefa Michalika zaatakowanego przez posła Palikota, apel o udział w marszach poparcia dla TV TRWAM, stanowisko w sprawie zmian w systemie edukacji ograniczających edukację w zakresie historii oraz protest w sprawie podpisania przez Polskę konwekcji Rady Europy nt. zwalczania przemocy wobec kobiety i przemocy domowej.

Bp Leszczyński poinformował ponadto o ogólnopolskiej pielgrzymce członków AK na Jasną Górę 15-16 czerwca br., w której wzięło udział 7 tys. członków tej organizacji. Tematem była 50. rocznica inauguracji Soboru Watykańskiego II.

Bp Leszczyński zapowiedział, że jesienią, 16-18 listopada odbędą się w Warszawie ogólnopolskie rekolekcje Akcji Katolickiej. Zapewnił też, że poczynając od pierwszej niedzieli Adwentu, tj. od 2 grudnia br. Akcja Katolicka w Polsce podejmie hasło nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: "Być solą ziemi".

DEON.PL POLECA

Asystent kościelny Akcji Katolickiej w Polsce przypomniał, odwołując się do jednaj z wypowiedzi abp. Józefa Michalika, że "charyzmat tego stowarzyszenia polega na wiernym utożsamianiu się z duszpasterską, duchową koncepcją biskupa w diecezji i biskupów Konferencji Episkopatu w kraju".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akcja Katolicka w co piątej polskiej parafii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.