Akcja misjonarzy: "2012 piłek na rok 2012"

Akcja misjonarzy: "2012 piłek na rok 2012"
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Dzielić się naszą radością święta piłkarskiego z dziećmi na całym świecie - taka idea przyświeca projektowi misyjnego Dzieła Pomocy "Ad Gentes", podjętego w związku z EURO 2012. Dzięki akcji polscy misjonarze i misjonarki rozdawać będą piłki dzieciom i młodzieży w najuboższych krajach.

Inicjatorem projektu jest biskup ełcki Jerzy Mazur SVD, doświadczony misjonarz, obecnie przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Organizatorzy chcą zaangażować w akcję piłkarzy oraz kibiców, mając nadzieję, że przyczyni się ona do promocji Polski wszędzie tam, gdzie pracują nasi misjonarze. - Dla wielu dzieci zagrać prawdziwą piłką jest największym marzeniem. Świadectwa misjonarzy i misjonarek mówią o tym, że piłka jest elementem jednoczącym młodzież i dzieci - powiedział KAI o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji.

Jak informuje o. Szymczycha, misjonarze i misjonarki organizując grupy i zespoły piłkarskie wykorzystują ten czas dla formacji młodzieży, wiedząc, że może być ona środkiem zapobiegawczym przed współczesnymi chorobami takimi jak AIDS. "Młodzież zajęta szkołą, później treningiem i przygotowaniem do meczu po prostu nie ma czasu na głupoty" - tłumaczy werbista. Wielokrotnie w programach świąt religijnych i parafialnych rozgrywane są zawody sportowe i turnieje piłkarskie.

Potwierdza to świadectwo o. Zdzisława Grada, misjonarza z Madagaskaru. Organizuje on coroczne pielgrzymki dla wiernych swojego dystryktu, które kończą mistrzostwa w piłkę nożną, - Nasz dystrykt jest zamieszkały przez różne plemiona. Zatem wspólne rozgrywki futbolowe są elementem łagodzącym spory, umacniającym dyscyplinę, otwierającym na innego i uczącym lojalności - twierdzi o. Grad. Reprezentacja dystryktu kierowana przez polskich werbistów, z ojcem Gradem jako napastnikiem, doszła do pierwszej ligi Madagaskaru, jednak z powodu braku środków finansowych nie wzięła udziału w rozgrywkach.

Zawody piłkarskie organizuje także w RPA s. Dorota Zok, werbistka. Główną nagrodą są dodatkowe lody, co powoduje, że do udziału w meczach zgłaszają się nawet małe dzieci. - To sprawia, że czują się małą rodziną, bo czasem innej nie mają. Dlatego jest tak ważne dla nas sióstr, by brać udział w tym sporcie, by być obecnymi, jako część ich rodziny. Czasem tylko tyle możemy dla nich zrobić, by czuli, że chcemy być z nimi razem - tłumaczy s. Dorota Zok.

Każdy, kto chciałby przyczynić się do zakupu 2012 piłek na misje, może wpłacić pieniądze na konto Dzieła Pomocy "Ad Gentes", ul. Byszewska 1, 03-729 Warszawa, Bank PEKAO S.A. I o/Warszawa 66 1240 1037 1111 0010 1498 4506 lub wysłać sms na numer 72032 o treści "MISJE". Akcja trwać będzie także po zakończeniu EURO. Zakłada ona bowiem, że polscy misjonarze przyjeżdżający na urlopy do ojczyzny, wracając do krajów misyjnych zabierać będą piłki dla swoich podopiecznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akcja misjonarzy: "2012 piłek na rok 2012"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.