Akcja przeciwko "małżeństwom" jednopłciowym

KAI / psd

We Francji planowane są kolejne manifestacje przeciwko forsowanemu przez socjalistyczny rząd projektowi legalizacji "małżeństw" jednopłciowych. W sobotę 8 grudnia odbędą się one w Lille, Le Mans, Reims, Nancy i Bordeaux, dzień później w Saint-Denis na francuskiej wyspie Réunion u wybrzeży Afryki, zaś w niedzielę 13 stycznia "pierwsza wielka mobilizacja narodowa" w Paryżu.

Do ich przeprowadzenia zachęcił sukces demonstracji w tej sprawie, jakie już odbyły się we Francji. Uczestniczyło w nich w sumie około 300 tys. obywateli. Największa, jak dotychczas, przeszła ulicami Paryża 17 listopada z udziałem - według organizatorów - 200 tys. ludzi (70 tys. zdaniem policji).
Data 13 stycznia nie została wybrana przypadkowo, gdyż dzięki temu manifestacja poprzedzi rozpoczęcie prac komisji ustawodawczej Zgromadzenia Narodowego nad projektem "ustawy Taubira". Określenie to pochodzi od nazwiska francuskiej minister sprawiedliwości Christiane Taubira, która z ramienia rządu pilotuje projekt wprowadzenia tzw. małżeństwa dla wszystkich. Polega on m.in. na wpisaniu do kodeksu cywilnego definicji małżeństwa w następującym brzmieniu: "Małżeństwo zawierają dwie osoby różnej płci lub tej samej płci". Bez zmiany żadnych innych ustaw, związki jednopłciowe zyskałyby w ten sposób te same prawa co małżeństwa, w tym do adopcji dzieci. Konsekwentnie projekt usuwa z kodeksu słowa: "mąż" i "żona" zastępując je słowem "małżonek", zaś słowa: "ojciec" i "matka" - słowem "rodzic".
Organizatorem demonstracji będzie kolektyw "Le Manif Pour Tous" (Manifa dla wszystkich), którego nazwa nawiązuje do sloganu, którym reklamuje się "ustawę Taubira" - "mariage pour tous" (małżeństwo dla wszystkich). Zgrupowało się w nim niemal 40 organizacji społecznych i komitetów lokalnych różnej proweniencji, które postanowiły połączyć swe siły i działania. Są wśród nich m.in. Przymierze na rzecz Nowego Feminizmu Europejskiego, francuska sekcja Światowego Ruchu Matek, Narodowa Konfederacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych, Protestancki Komitet Ewangelicki na rzecz Godności Człowieka, Partia Dzieci Świata, Narodowa Rada Tożsamości Republikańskiej, ruch Lewica na rzecz Małżeństwa Republikańskiego, Dialog i Humanizm, homoseksualiści ze stowarzyszenia "Plus Gay sans mariage" (Bardziej Gejowski/Wesoły bez Małżeństwa) itd. Grupy kolektywu "La Manif Pour Tous", który określa siebie mianem "spontanicznego ruchu ludowego", mają powstać we wszystkich departamentach Francji.
Cel paryskiej manifestacji określa zaproszenie: "za małżeństwem cywilnym mężczyzny i kobiety, które gwarantuje pochodzenie dziecka od ojca i matki, przeciwko projektowi ustawy Taubira i przeciwko prawdziwej homofobii".
Kolektyw "La Manif Pour Tous" zaprasza też inne ruchy i stowarzyszenia optujące za odrzuceniem projektu, aby się przyłączyły do niego i wspólnie domagały się zwołania we Francji Stanów Generalnych w sprawie małżeństwa i ochrony dzieci, a także poddania kontrowersyjnego projektu pod referendum.
- Gromadzimy się, aby usłyszano nasz głos w dyskusji nad projektem zmiany małżeństwa cywilnego. Bronimy małżeństwa, które łączy mężczyznę i kobietę, stanowiąc fundament naszego społeczeństwa, i które pozwala dzieciom rozwijać się w trwałym i harmonijnym środowisku - czytamy na stronie internetowej "La Manif Pour Tous" (http://www.lamanifpourtous.fr).
Wśród osobistości wspierających kolektyw jest filozof Rémi Brague, niedawny laureat Nagrody Ratzingera. Petycje przeciwko projektowi "małżeństwa dla wszystkich" podpisało już ponad 200 tys. Francuzów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Akcja przeciwko "małżeństwom" jednopłciowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.