Akwilea: największa wczesnochrześcijańska mozaika dostępna również dla niewidomych

Akwilea: największa wczesnochrześcijańska mozaika dostępna również dla niewidomych
Mozaiki w Akwilei - Dario Polimeni, CC BY-SA 2.0 www.creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons
KAI / pzk

Największą na świecie mozaikę wczesnochrześcijańską udostępniono również dla niewidomych. To jedna z kilku nowych inicjatyw gospodarzy bazyliki w Akwilei w północnych Włoszech, które mają udostępnić tę perłę kultury chrześcijańskiej osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Każdy, kto chce cieszyć się tym pięknem, musi mieć taką możliwość – mówi Andrea Bellavite, dyrektor fundacji zajmującej się konserwacją świątyni.

Bazylika Matki Bożej Wniebowziętej pochodzi z początku XI wieku, ale została zbudowana na fundamentach starszej świątyni, po której zachowała się m.in. pochodząca z IV wieku mozaika o powierzchni 760 m². Zainstalowany ostatnio panel umożliwia poznanie mozaik również osobom niewidzącym oraz niedowidzącym. Instalację przygotowali artyści z Rawenny. Niewidomi mogą poznać nie tylko kształt, ale także barwy, dzięki liniom międzywarstwowym o różnej grubości oddzielającym różnokolorowe płytki. Jest to projekt nowatorski na skalę europejską, który ma wyznaczać nowe trendy w umożliwianiu osobom z niepełnosprawnościami dostępu do sztuki.

Bazylika w Akwilei staje się coraz bardziej dostępna dla pielgrzymów i turystów z niepełnosprawnościami. Przygotowano specjalne przewodniki w języku migowym, czy też w tzw. systemie ustnym. Dla odwiedzających z ograniczeniami motorycznymi zamontowano utwardzone korytarze, które umożliwiają dostęp do ważniejszych obszarów kościoła.

Arcybiskup Gorycji, Carlo Redaelli podkreśla „rolę, jaką Akwileja odegrała nie tylko w rozprzestrzenianiu się chrześcijaństwa w tej części kontynentu, ale także jako miejsce spotkań różnych kultur i religii. Nowy projekt pozwoli coraz większej liczbie turystów i pielgrzymów uświadomić sobie znaczenie historii i przesłania pokoju, integracji i współpracy między narodami, które to starożytne miasto oferuje do dziś”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Teresa Jankowska

W świetle wiary każde cierpienie ma sens. Człowiek niewidzący nie jest gorszym członkiem społeczeństwa, od tego, który widzi. W życiu człowieka nic nie dzieje się bez woli Boga. To prawda, że brak wzroku jest czymś...

Skomentuj artykuł

Akwilea: największa wczesnochrześcijańska mozaika dostępna również dla niewidomych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.