Papież do osób z niepełnosprawnością: Kościół was miłuje i potrzebuje

Papież do osób z niepełnosprawnością: Kościół was miłuje i potrzebuje
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / tk

Papież Franciszek zapewnił osoby z niepełnosprawnościami: „Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was, aby wypełniać swoją misję w służbie Ewangelii”. Przyznał, że w życiu społecznym nadal obecna jest dyskryminacja. Przypomniał, że nie można odmówić sakramentów niepełnosprawnym.

Watykan opublikował w czwartek orędzie papieża na Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który będzie obchodzony 3 grudnia z inicjatywy ONZ.

Hasłem papieskiego przesłania są słowa Jezusa “Wy jesteście przyjaciółmi moimi” z Ewangelii według świętego Jana.

Papież podkreślił: „Mieć Jezusa za przyjaciela to największa z pociech i może uczynić każdego z nas wdzięcznym, radosnym uczniem, zdolnym do świadczenia, że nasza własna słabość nie jest przeszkodą w życiu i głoszeniu Ewangelii”.

Jak zaznaczył, ufna i osobista przyjaźń z Jezusem może być duchowym kluczem do zaakceptowania ograniczeń, których wszyscy doświadczają i do przeżywania tego stanu „w sposób pojednany”. „Kościół jest waszym domem” - napisał.

DEON.PL POLECA

Dodał, że chrzest czyni każdego pełnoprawnym członkiem wspólnoty kościelnej, dając „bez wykluczenia czy dyskryminacji możliwość powiedzenia: "Ja jestem Kościołem”.

„Niestety – przyznał Franciszek - nawet dzisiaj wielu z was jest traktowanych w społeczeństwie jak ciała obce”; „czujecie, że istniejecie, ale bez przynależności i bez partycypacji” i „jest jeszcze wiele spraw, które nie pozwalają wam być w pełni obywatelami”.

Papież stwierdził, że dyskryminacja jest wciąż obecna na różnych poziomach życia społecznego; „karmi się uprzedzeniami, ignorancją i mentalnością, która z trudem pojmuje nieocenioną wartość każdej osoby”.

„Traktowanie nadal niepełnosprawności – będącej wynikiem interakcji pomiędzy barierami społecznymi a ograniczeniami każdej osoby – jakby była chorobą, przyczynia się do ogradzania waszego życia i podsyca stygmatyzację” - ocenił papież. Za najgorszą dyskryminację w Kościele uznał brak opieki duchowej, która niekiedy przejawia się w odmowie dostępu do sakramentów.

Franciszek przypomniał nauczanie Kościoła: „nikt nie może odmówić sakramentów osobom niepełnosprawnym”.

Zwracając się do tych osób w dalszej części orędzia, zapewnił: „Doskonale zdaję sobie sprawę, że pandemia Covid-19, z której z trudem się wydostajemy, miała i nadal ma bardzo poważne reperkusje w życiu wielu z was”. Odnotował konieczność pozostawania przez dłuższy czas w domu, trudności, jakie wielu niepełnosprawnych uczniów i studentów ma z dostępem do zdalnych narzędzi kształcenia, rozłąkę osób w domach opieki z najbliższymi.

„W tych miejscach wirus był bardzo okrutny i pomimo poświęcenia personelu, pochłonął nazbyt wiele ofiar. Wiedzcie, że papież i Kościół są wam bliscy w sposób szczególny, serdecznie i z wrażliwością” - dodał.

Franciszek zaznaczył także, że Kościół jest u boku tych, którzy nadal walczą z koronawirusem. Położył nacisk na to, że stan niepełnosprawności nie może stanowić przeszkody w dostępie do najlepszej opieki.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież do osób z niepełnosprawnością: Kościół was miłuje i potrzebuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.