Franciszek: wszyscy potrzebują wsparcia, nie tylko niepełnosprawni

Franciszek: wszyscy potrzebują wsparcia, nie tylko niepełnosprawni
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / pk

- Nie tylko osoby dotknięte fizycznymi niedomaganiami, ale również my wszyscy potrzebujemy pomocy innych, aby iść do przodu w swoim życiu, ponieważ wszyscy jesteśmy słabi w sercu, wszyscy - zaznaczył w poniedziałek Franciszek. Papież mówił o tym, przyjmując Radę Narodową Włoskiej Unii Niewidomych i Niedowidzących. Papież zachęcał tę organizację do kontynuowania wysiłków ukazujących, że tworzenie bardziej inkluzywnego społeczeństwa zawsze jest możliwe.

Jak zauważył Franciszek, kontekst obchodzonego jutro wspomnienia św. Łucji, patronki niewidomych, stanowi wymowny element spotkania między biskupem Rzymu a włoskim stowarzyszeniem. Sycylijska męczennica wskazuje bowiem na godność stawania po stronie prawdy. Uczy niekłamanego, odważnego i otwartego podejścia do ludzi. Stąd papież też skierował swoje szczere słowa do zebranych.

- Chciałbym się wam zwierzyć, w jaki sposób patrzę na was, na wasze stowarzyszenie: widzę was jako konstruktywną siłę w społeczeństwie (…). Ta perspektywa może wyglądać na dziwną, ponieważ zazwyczaj niepełnosprawność jest wiązana z ideą potrzebowania innych, ich wsparcia oraz, czasami - dzięki Bogu coraz rzadziej - z pewnym pietyzmem. Nie, papież tak na was nie patrzy, Kościół tak na was nie patrzy - podkreślił Franciszek.

Wyjaśnił, że "punkt widzenia chrześcijan na kwestie niepełnosprawności to już nie jest, a także nie może być pietyzm oraz samo wsparcie socjalne, ale świadomość, że kruchość przyjęta z odpowiedzialnością i solidarnością stanowi zasób dla całego społeczeństwa czy wspólnoty kościelnej. Dobrze uformowane w zasadach etycznych oraz świadomości obywatelskiej osoby niewidome oraz niedowidzące stoją na pierwszej linii w tworzeniu inkluzywnych społeczności, gdzie każdy mógłby uczestniczyć bez wstydu z powodu własnych ograniczeń czy słabości, współpracując z innymi, aby się uzupełniać, a także wzajemnie wspierać".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Franciszek: wszyscy potrzebują wsparcia, nie tylko niepełnosprawni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.