Amerykański dialog chrześcijan

(fot. shutterstock.com)
KAI / mg

Wspólny raport Luterańsko-Rzymskokatolickiej Komisji Studyjnej ds. Jedności "Od konfliktu do wspólnoty", ogłoszony w 2013 r., jest pierwszą próbą wspólnego katolicko-luterańskiego opisania dziejów Reformacji. Głównym jego celem jest przyczynianie się do wzrostu wzajemnego zrozumienia między katolikami, luteranami i innymi przyjaciółmi. Takie przekonanie wyraziło ponad 100 uczestników spotkania katolicko-luterańskiego w katolickim seminarium duchownym w Pittsburghu. O wydarzeniu, do którego doszło 29 kwietnia, poinformowała 21 maja służba prasowa Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL).

Wzięli w nim udział przedstawiciele Południowo-Zachodniego Synodu Pensylwanii Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) oraz katolickich diecezji Pittsburgh i Greensburg i bizantyńskokatolickiej archieparchii Pittsburgh.

W czasie spotkania omawiano przede wszystkim sprawę wspólnych obchodów w Stanach Zjednoczonych przypadającej za dwa lata 500. rocznicy Reformacji. Uznano, że raport z 2013 r. wskazuje na rosnące zrozumienie wzajemne między obu wyznaniami i może on być katalizatorem uzdrowienia i pojednania zarówno wspólnotowego, jak i jednostkowego.

DEON.PL POLECA

- Cel, jakim jest nasze wzajemne upamiętnienie [rocznicy], musi obejmować pamiętanie o naszej historii i dalszy rozwój naszego ruchu ku jedności, jakiej pragnął Chrystus dla swych uczniów - stwierdza komunikat po spotkaniu w Pittsburghu.

- Wprawdzie nie możemy zmienić historii, ale możemy określić to, jak ją opowiadamy - powiedział po naradzie bp Kurt Kusserow, zwierzchnik Południowo-Zachodniego Synodu ELCA. Zaznaczył, że "jedną z dróg, którą możemy przyjąć do przedstawiania tych dziejów, jest zacząć od podkreślania jedności".

Z kolei ks. John Crossin, dyrektor biura episkopatu katolickiego USA ds. stosunków z innymi Kościołami i wierzeniami, zauważył, że taka jedność mogłaby zaszokować minione pokolenia. - Graliśmy razem w koszykówkę, ale nigdy nie odwiedzaliśmy nawzajem swych kościołów - dodał.

A przewodniczący krajowego wydziału ds. stosunków ekumenicznych i międzyreligijnych w ELCA, emerytowany biskup Donald McCoid przypomniał, że w marcu br. wspólna grupa robocza katolicko-luterańska z Pensylwanii ogłosiła 48-stronicowy "Przewodnik Studyjny" do raportu "Od konfliktu do wspólnoty". Dodał, że rozprowadzania go po całym kraju podjęła się Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych.

Sam raport wysoko oceniła zastępczyni sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) fińska pastorka dr Kaisamari Hintikka. Podkreśliła, że "ten historyczny dokument" jest jednym z wielu "wspaniałych owoców wieloletniego dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego". - Wzruszyło nas to, że raport ten jest pomocny do przyszłych dialogów między Kościołami członkowskimi ŚFL a ich partnerami - dodała przedstawicielka Federacji.

Przewodnik studyjny, przygotowany przez chrześcijan z Pensylwanii, obejmuje 7 propozycji-sesji, zakorzenionych w modlitwie i milczącej refleksji, jak również dyskusję na temat teologii Marcina Lutra, Wspólnej Deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu (podpisanej w 1999 r.), Soboru Watykańskiego II oraz nt. chrztu i jedności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Amerykański dialog chrześcijan
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.