Andres Iniesta: z pielgrzymką do Santiago

Andres Iniesta: z pielgrzymką do Santiago
(fot. EPA/CEZARO DE LUCA)
KAI / psd

Strzelec zwycięskiej bramki dla Hiszpanii w finale piłkarskich mistrzostw świata w RPA Andres Iniesta zapowiedział, że pragnie spełnić złożoną przed Mundialem obietnicę i uda się z pieszą pielgrzymką do Santiago de Compostela, gdzie przechowywane są relikwie św. Jakuba Większego Apostoła. Pomocnik Barcelony, zapewnił Hiszpanom tytuł mistrzowski, strzelając gola w dogrywce meczu z Holandią (1:0).

Iniesta wraz ze swymi kolegami z drużyny na miesiąc przed Mundialem złożył w redakcji gazety Marca w zapieczętowanej kopercie, przyrzeczenia, które obiecał spełnić w przypadku zdobycia mistrzowskiego tytułu. W niedzielę wieczór, po wygranym meczu redakcja otworzyła koperty. Obok niektórych dziwnych przyrzeczeń znaleziono obietnicę trzech piłkarzy - Iniesty, Fernando Torresa i Carlosa Marchena, że odbędą pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Iniesta wyjawił swoją obietnicę w jednym z wywiadów przed Mundialem. Wypowiadając się dla stacji Canal Plus Liga zapewnił, że tak się rzeczywiście stanie. To samo zapowiedział wówczas inny z piłkarzy, Sergio Busquets. Nie jest jeszcze jasne, którą z dróg obiorą piłkarze, choć z pewnością spotkanie z nimi może być dodatkową atrakcją dla wielu pielgrzymów.

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie według tradycji znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Istnieje wiele tras tej pielgrzymki, a w przeszłości docierali tam również Polacy. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, oraz żółtymi strzałkami.

6 listopada br. ma do Santiago de Compostela przybyć Benedykt XVI, by oddać hołd relikwiom św. Jakuba w związku z obchodzonym obecnie Rokiem Świętym. Jest on ogłaszany zawsze, gdy uroczystość św. Jakuba 25 lipca przypada w niedzielę. Kolejny Rok Święty przypadnie w roku 2021.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Andres Iniesta: z pielgrzymką do Santiago
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.