"Andrzej Duda będzie wierny tradycji katolickiej"

"Andrzej Duda będzie wierny tradycji katolickiej"
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
5 lat temu
PAP / psd

Będziemy mieli prezydenta prawicowego, wiernego tradycji katolickiej, szukającego wskazówek płynących z Episkopatu - powiedział politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Olgierd Annusewicz, komentując zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Annusewicz zastrzegł, że jego opinia wynika z wypowiedzi Dudy z kampanii wyborczej, m.in. gdy był on gościem audycji Radia Maryja. "Z tego, co powiedział dzisiaj w Sejmie, nic nie wynika. Zobaczymy jak to będzie, mówiąc trochę w tym duchu +po owocach poznamy+" - zaznaczył w czwartkowej rozmowie z PAP politolog.

"Polacy wybierając prezydenta o przekonaniach prawicowych wiedzieli, co robią, nie powinni się dziwić, że te prawicowe przekonania będą miały wpływ na kwestie światopoglądowe. (…) Będziemy mieli prezydenta prawicowego również w takim wymiarze, że wiernego tradycji katolickiej i szukającego wskazówek płynących z Episkopatu" - powiedział Annusewicz.

W praktyce - według eksperta - może to oznaczać podpisywanie ustaw wprowadzających mniej liberalne rozstrzygnięcia dotyczące dopuszczalności aborcji czy zapłodnienia in vitro, albo wetowanie rozstrzygnięć bardziej liberalnych. "Gdyby na przykład parlament uchwalił ustawę o tożsamości płciowej, to być może - gdyby taki był głos Episkopatu - (Duda) by ją zawetował. Tego rodzaju działań bym się spodziewał, nie krytykując ani nie chwaląc. To naturalna konsekwencja wyboru po deklaracjach poczynionych przez kandydata jeszcze w kampanii wyborczej" - uważa Annusewicz.

"Być może właśnie takie będą oczekiwania Kościoła wobec Dudy" - zaznaczył.

"Episkopat w różnych kwestiach głos zabiera, to się ostatnio skończyło przypomnieniem, że osoby, które są zwolennikami in vitro, powinny się powstrzymać od przyjmowania eucharystii. Kościół od początku lat 90. swoje miejsce w polskiej polityce próbował uzyskać i ją jakoś sprawować - zauważył Annusewicz.

Jego zdaniem deklaracja przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, który - podczas mszy św. inaugurującej prezydenturę Dudy - powiedział, że gdy Kościół zabiera głos, to "nie tym celu, by sprawować władzę polityczną", nie oznacza rezygnacji z chęci wpływania na kwestie światopoglądowe.

"Kościół nie chce władzy politycznej w rozumieniu wpływu na gospodarkę czy zawiłości prawa telekomunikacyjnego, natomiast dba o kwestie światopoglądowe i prawdopodobnie dbać będzie. Nie odmawiam Kościołowi prawa do tego, raczej liczyłbym tylko na to, że zostanie zachowany pewien rozdział Kościoła od państwa" - powiedział Annusewicz.

"W przypadku prezydenta Dudy z jego poglądami, z jego systemem wartości, który był prezentowany w kampanii wyborczej, należy się spodziewać, że raczej to będzie swego rodzaju zgodność" - podsumował Annusewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Andrzej Duda będzie wierny tradycji katolickiej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.