Angola: nie zakazujemy wyznawania islamu

Angola: nie zakazujemy wyznawania islamu
(aljabak / sxc.hu)
KAI / pz

Przedstawiciel angolskiego ministerstwa kultury zdementował doniesienia, jakoby władze zakazały wyznawania islamu w tym kraju. - Nie ma w Angoli wojny z religią muzułmańską, ani jakąkolwiek inną - oświadczył Manuel Fernando, dyrektor Krajowego Instytutu Spraw Religijnych, podlegającego ministerstwu. Dodał, że nie istnieją żadne wytyczne, mające na celu niszczenie lub zamykanie miejsc kultu.

W Angoli oficjalnie uznanych jest 83 Kościołów chrześcijańskich. Ministerstwo kultury szacuje jednak, że istnieje tam niemal 1200 innych organizacji religijnych, z których nie wszystkie dążą do legalizacji swej działalności. Pod koniec października ministerstwo sprawiedliwości odrzuciło wnioski w tej sprawie ze strony 194 organizacji - Kościołów, sekt i innych wspólnot, w tym Wspólnoty Islamskiej w Angoli, jednej z najbardziej aktywnych grup muzułmańskich w kraju. Teoretycznie decyzja ta powinna spowodować zakończenie ich działalności, lecz w praktyce większość z nich, w tym muzułmanie, nadal działa, powołując się na gwarancję wolności religijnej, zapisaną w Konstytucji.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie imam David Ja od września alarmuje w sprawie zamykania i burzenia niektórych meczetów w kraju, nazywając to "prześladowaniem politycznym" i "nietolerancją religijną". Tymczasem według ministerstwa kultury są to legalne działania, związane z brakiem tytułu własności, pozwolenia na budowę lub innych dokumentów, wymaganych do wzniesienia miejsc kultu.

Gwałtowne reakcje muzułmanów wywołały najpierw słowa minister kultury. Rosa Cruz e Silva zapowiedziała 19 listopada zwalczanie nielegalnych wspólnot i sekt, sprzecznych z angolijską kulturą. Pięć dni później prezydent José Eduardo dos Santos oświadczył, że zamierza raz na zawsze położyć wpływom islamskim w Angoli. Z kolei gubernator prowincji Luanda, Bento Bento wyjaśnił, że w kraju niemile widziani są "radykalni" muzułmanie, dlatego rząd nie zamierza legalizować islamskich miejsc modlitwy.

Muzułmanie, najczęściej pochodzący z Afryki Zachodniej lub nawróceni na islam Angolczycy, stanowią kilkaset tysięcy wśród 18 mln milionów mieszkańców Angoli. Danych tych, przedstawianych przez wspólnotę muzułmańską, nie potwierdzają jednak władze tego kraju, utrzymując, że wyznawców islamu jest nie więcej niż 90 tys.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Angola: nie zakazujemy wyznawania islamu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.