Antybohater "Zabawy w chowanego" ma udzielić święceń. "To antyświadectwo"

Antybohater "Zabawy w chowanego" ma udzielić święceń. "To antyświadectwo"
3 miesiące temu
Redakcja DEON.pl / onet.pl

"Nikt nie odsunął księdza biskupa i ma prawo do święcenia księży dla tej diecezji. Ksiądz biskup podjął taką decyzję, że święci, więc święci" - usłyszeli w kurii dziennikarze onet.pl

Biskup Edward Janiak udzieli święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu, święcenia będą udzielane także w Ostrowie Wielkopolskim przez biskupa pomocniczego. Kuria nie chce komentować, czy to dobra decyzja w związku z oskarżeniami, jakie padły na biskupa Janiaka po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" - pisze onet.pl. 

"Sobotnie święcenia w diecezji kaliskiej odbywają się w dwóch miejscach ze względu na obostrzenia sanitarne. Jest prawdą, że w katedrze święceń będzie udzielał biskup kaliski, a w konkatedrze biskup pomocniczy. Nikt nie odsunął księdza biskupa i ma prawo do święcenia księży dla tej diecezji. Ksiądz biskup podjął taką decyzję, że święci, więc święci" - czytamy w artykule.

Piotr Żyłka: to znowu jest antyświadectwo

"Może i z punktu widzenia prawa biskup może święcić nowych księży. Ale jest jeszcze coś takiego jak moralność i przyzwoitość" - komentuje redaktor naczelny DEON.pl Piotr Żyłka.

"To znowu jest antyświadectwo. Powiem to jeszcze raz. Każdy kolejny dzień, w którym Kościół nie podejmuje konkretnych kroków, żeby wyciągnąć konsekwencje wobec tych, którzy krzywdzili i tych, którzy ich ukrywali, jest ponownym zadawaniem ran osobom skrzywdzonym.

A takie zachowania jak to biskupa kaliskiego mogą sprawić, że kolejni ludzie utracą nadzieję i odejdą z Kościoła. Jeśli za kilka lat kościoły w Polsce opustoszeją, to się nie dziwmy. To będą konsekwencje tych wszystkich zaniedbań"

 

ANTYBOHATER FILMU SEKIELSKICH MA UDZIELIĆ ŚWIĘCEŃ NOWYM KSIĘŻOM "Sobotnie święcenia w diecezji kaliskiej odbywają się...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Blog Piątek, 22 maja 2020

Tomasz Terlikowski: Byłoby lepiej, żeby te święcenia przenieść albo, by sprawował je kto inny

"Biskup Edward Janiak udzieli jutro święceń kapłańskich diakonom. Tak wiem, że ma prawo, że będę one ważne, że nikt go nie zawiesił. To wszystko wiem, ale mam poczucie, że po tym, jak Prymas skierował sprawę do Watykanu, jak wobec biskupa sformułowano poważne zarzuty, tak po ludzku byłoby lepiej, żeby te święcenia przenieść albo, by sprawował je kto inny" - pisze Tomasz Terlikowski.

"To byłby piękny symbol poważnego traktowania tych spraw, piękny gest wobec ofiar i ich bliskich, niesamowity dowód na to, że zmienia się mentalność, że jest żal i skrucha. Wiem, że decyzję może podjąć tylko Watykan, albo sam biskup, ale wierzę, że jest ona możliwa. Gesty i symbole, ludzka empatia są - szczególnie w takich sytuacjach - ważniejsze niż litera prawa. Niewątpliwie wolno to zrobić, ale warto zadać Pawłowe pytanie, „czy przynosi to korzyść?”". 

 

Biskup Edward Janiak udzieli jutro święceń kapłańskich diakonom. Tak wiem, że ma prawo, że będę one ważne, że nikt go...

Opublikowany przez Tomasza Terlikowskiego Piątek, 22 maja 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Antybohater "Zabawy w chowanego" ma udzielić święceń. "To antyświadectwo"
Komentarze (7)
TS
~Tomasz Szczecinski
22 maja 2020, 18:54
Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zostało poinformowane, że jutrzejszych święceń kapłańskich w Kaliszu udzieli biskup kaliski senior Stanisław Napierała.
AA
~Aneta A
22 maja 2020, 15:00
Kim są osoby, które nie brzydzą się przyjąć sakramentu tej rangi z rąk takiego człowieka? Nikt niczego nie zrozumiał, nie nauczył się? Czy to banda półgłówków, czy sami nie są lepsi od antybohaterów filmu?
PS
~Paweł S
25 maja 2020, 22:03
Polecam książkę "Moc i chwała" Graham'a Greene'a, a później pisanie tego typu komentarzy ;)
ZN
~Zbigniew Nieśmiałek
22 maja 2020, 14:11
Coś we mnie pękło. Mam 64 lata. Od 60 świadomie byłem związany z Kościołem. Starczy. Jak długo tacy ludzie będą "pasterzami" mnie i mojej rodziny w tak zwanej "wspólnocie ludu bożego" nie będzie. Niech mnie sądzi Bóg sprawiedliwy, ale jak długo Kościół w Polsce nie zrobi ze sobą porządku, moja droga z Kościołem się rozchodzi. Definitywnie. Ciężko i przykro. Trudno. Zbigniew Nieśmiałek
JW
~Jan Wroncki
22 maja 2020, 14:20
Proszę Pana, rozumiem Pana ból i słuszną gorycz. Całkiem usprawiedliwioną. Ale proszę zauważyć, że ostatecznie Jezusa z Nazaretu zabili rękami Rzymian żydowscy arcykapłani. Tak więc niewiele się zmieniło. Jestem od Pana o dwa lata młodszy i powiem jak starszemu bratu bym powiedział - a miej w... Tego Waszego pożal się Boże ordynariusza - przecież nie dla niego i jemu podobnych jesteśmy w Kościele, raczej - mimo ich starań..
23 maja 2020, 11:48
No cóż, można i tak. To jest to Pana "chrześcijaństwo". Gratuluję. "Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni, nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni". To Jezus. Ale oczywiście można się obrażać na "lud boży". To jest przypominam "Lud Boży", a to jest różnica. Ja też nie jestem w "ludzie bożym", bo to może znaczyć bardzo różne rzeczy. A jak się okaże, że było inaczej? Czy Pan nie potępiał kard. Pella? Czy nie wieszał na nim psów? Proszę szczerze odpowiedzieć. Ja się za Pana pomodlę, by Pan zrozumiał gdzie jest problem. Często w nas!!!! Bez Kościoła jest Pan nikim. Kto Wami gardzi mną gardzi. Znowu Jezus. Więc uwaga, bo chodzi o zbawienie. Pozdrawiam.
++
~+ ++
22 maja 2020, 13:54
to co diakoni nie mogą przenieść się do innego seminarium ? i tam wieńczyć dzieła ... boże ...

Skomentuj artykuł

Antybohater "Zabawy w chowanego" ma udzielić święceń. "To antyświadectwo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.