Antyrządowi protestujący w Chile podłożyli ogień pod dwa kościoły

Antyrządowi protestujący w Chile podłożyli ogień pod dwa kościoły
(fot. PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Wczoraj w stolicy Chile, w rocznicę antyrządowych protestów sprzed roku, grupa zakapturzonych mężczyzn podłożyła ogień pod dwa kościoły. W trakcie akcji gaszenia krzyczeli: „Niech spłonie, niech spłonie!”

Cała kopuła i dzwonnica kościoła La Asunción, zwanego „parafią artystów”, została strawiona w pożarze. Było to celowe podpalenie przez zakapturzonych demonstrantów, którzy w ten sposób chcieli uczcić rocznicę antyrządowych protestów w Chile.

Drugą świątynią, która stanęła w płomieniach, był kościół pw. św. Franciszka Borgiasza, który już wcześniej został splądrowany i podpalony. W świątyni tej znajduje się duszpasterstwo żandarmerii wojskowej.

18 października ubiegłego roku Chile zostało zdruzgotane gwałtownymi ulicznymi protestami. Pretekstem do manifestacji był wzrost cen biletów na metro. Głównym problemem Chile jest rozwarstwienie społeczeństwa, największe wśród krajów tego regionu. W 2017 roku najbiedniejsze 50 proc. społeczeństwa posiadało jedynie 2.1 proc majątku kraju, podczas gdy 10% najzamożniejszych Chilijczyków aż 66.5 proc.

Dla większości mieszkańców Chile dostęp do podstawowych dóbr wymaga zaciągania kredytów. Do tego dochodzą bardzo niskie zarobki – szacuje się, że 50 proc. pracowników zarabia mniej niż 500 dol. miesięcznie. Protesty miały miejsce we wcześniejszych latach, ale nie na taką skalę jak rozpoczęte 18 października 2019 r. Niewielki bunt ws. biletów w metrze szybko przerodził się w narodową manifestację, a ta zaś przybrała formę aktów wandalizmu i kradzieży po zmroku, co doprowadziło do częściowego paraliżu stołecznego Santiago de Chile.

Na 25 października zaplanowany jest plebiscyt, który ma pomóc ponad 14,7 mln Chilijczyków w podjęciu decyzji o zmianie konstytucji uchwalonej jeszcze w czasie dyktatury wojskowej kraju, która jest pozostałością po reżimie Augusto Pinocheta (1973-1990).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
23,94 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Antyrządowi protestujący w Chile podłożyli ogień pod dwa kościoły
Komentarze (7)
AK
~Agniesz ka
20 października 2020, 00:50
Przez pedofilię i inne grzechy Kościoła zostało zniszczone wiele osób... Czasem myślę, że ofiary molestowania są w gorszej sytuacji niż nienarodzone dzieci-bo te przynajmniej katolicy głośno wołają, że trzeba bronić- bo trzeba! Ale osoby zniszczone przez molestowanie-dzieci czy słabych dorosłych-się lekceważy, ucisza, potępia... Prawda o krzywdzie od księży, biskupów, zakonników czy sióstr zakonnych to odrobina sprawiedliwości. A zniszczony człowiek odbuduje się trochę ale nigdy do końca....A ten zniszczony przez duchownych czy zakonników człowiek-dziecko czy dorosły-to też świątynia Boża. 1 List do Koryntian rozdział 3: 16 Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? 17 Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście.
AK
~Agniesz ka
20 października 2020, 00:48
Wszystkie łaski Moje, które codziennie na nich zlewam, spływają jak po skale. Znieść ich nie mogę, bo są ani dobrzy, ani źli. Na to powołałem klasztory, aby przez nie uświęcać świat; z nich ma wybuchać silny płomień miłości i ofiary. A jeżeli się nie nawrócą i nie zapalą pierwotną miłością, podam ich w zagładę świata tego... Jakżeż zasiędą na przyobiecanej stolicy sądzenia świata, gdy winy ich cięższe są niżeli świata - ani pokuty, ani zadośćuczynienia... Ach, serce, któreś Mnie przyjęło rankiem, w południe pałasz nienawiścią przeciw Mnie pod najrozmaitszymi postaciami. Ach, serce przeze Mnie szczególnie wybrane, czy na to, abyś Mi więcej zadawało cierpień? Wielkie grzechy świata są zranieniem serca Mego jakby z wierzchu, ale grzechy duszy wybranej przeszywają serce Moje na wskroś...
AK
~Agniesz ka
20 października 2020, 00:47
Cytat z "Dzienniczka" nr 1702 Pod koniec drogi krzyżowej, którą odprawiałam, zaczął się skarżyć Pan Jezus na dusze zakonne i kapłańskie, na brak miłości u dusz wybranych. - Dopuszczę, aby były zniszczone klasztory i kościoły. - Odpowiedziałam: Jezu, przecież tyle dusz Cię wychwala w klasztorach. - Odpowiedział Pan: Ta chwała rani serce Moje, bo miłość jest wygnana z klasztorów. Dusze bez miłości i poświęcenia, dusze pełne egoizmu i samolubstwa, dusze pyszne i zarozumiałe, dusze pełne przewrotności i obłudy, dusze letnie, które mają zaledwie tyle ciepła, aby się same przy życiu utrzymać. Serce Moje znieść tego nie może. (74)
KA
~Kapitan Arianator
19 października 2020, 22:52
Taka niby głupota, ale to demonstranci, a nie "protestanci". Protestanci to członkowie kościołów ewangelickich.
Tomek Pe
Tomek Pe
19 października 2020, 22:34
W tytule chyba powinno być demonstranci a nie protestanci
AS
~Angie Sur
19 października 2020, 21:46
W naszej dzielnicy wczoraj zginął 29-latek, postrzelony z broni palnej przez ozbrojonych, w wozach pancernych, policjantów... a to nieodosobniony przypadek. Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Bieda powszechna. Tu naprawdę łamane są prawa człowieka. Mimo wszystko zadziwia niezłomny duch narodu... Ufajmy, że przejdzie "apruebo" za zmianą Konstytucji... Chciałam podzielić się tylko jak to wygląda "od dołu"... Pozdrawiam i... Wspomnijcie w waszych modlitwach o Chile... Dziękuję.
AS
~Angie Sur
19 października 2020, 21:41
Od roku, czyli od czasu wybuchu społecznego żyję w Chile. W Santiago. Manifestacje są na ogół pokojowe. Jest mała, ale bardzo "efektowna" grupa "protestujących" (niektórzy mówią, że to grupy wykorzystywane i animowane przez Rząd, aby "skryminalizować" protesty), które uciekają się do skrajnej przemocy, jak spalenie kościołów. Sytuacja jest bardzo złożona. Atak na kościoły niekoniecznie jest wyrazem ataku na chrześcijaństwo. Chodzi bardziej o hipokrytyczną postawę Instytucii, takich jak Policja i niestety Kościół, który na wysokich szczeblach zdaje się, i ma powszechny obraz, być bardziej po stronie Władzy niż ludu. W grę wchodzi też lawina historii związanych z pedofilią i nadużyciem wladzy. Oczywiście "na bazie" są też dobrzy kapłani, oddani najuboższym, co pokazała pandemia i kwarantanna... Brakuje mi w tych artykułach o syt.w Chile wzmianki o licznych nadużyciach że strony policji....

Skomentuj artykuł

Antyrządowi protestujący w Chile podłożyli ogień pod dwa kościoły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.