Brazylia: biskupi reagują na pożary niszczące Amazonię

Brazylia: biskupi reagują na pożary niszczące Amazonię
(fot. Ryk Porras / Unsplash)
Zdzisław Malczewski TCh / KAI / kk

W związku z trwającymi w różnych regionach Brazylii pożarami niszczącymi faunę i florę, które stają się także niebezpieczne dla życia ludów pierwotnych tych ziem, tamtejszy episkopat opublikował specjalny komunikat, w którym wyraża zaniepokojenie istniejącą sytuacją.

Episkopat z niepokojem i oburzeniem ocenia dewastację prowokowaną przez pożary niszczące biomy w Amazonii, jak też ekoregion Cerrado obejmujący stany Goiás i Minas Gerais i sięgający sąsiedniego Paragwaju. Ponadto ogniska zapalne pojawiają się na równinie noszącej nazwę Pantanal w centralno-zachodniej Brazylii. Są to bagniste tereny cechujące się bogactwem i różnorodnością przyrody. Wymienione trzy regiony znajdują się pod ochroną, a obecny rząd federalny wysłał do Amazonii siły zbrojne, aby chroniły tamten region przed zbrodniczymi podpaleniami mającymi na celu wykorzystywanie bogactw naturalnych, jak również wykorzystanie terenów pod uprawne latyfundia czy pastwiska dla wielkich hodowli zwierząt do produkcji mleka czy też na ubój i eksport mięsa.

DEON.PL POLECA

W opublikowanym przesłaniu tutejszy episkopat wyraża duże zaniepokojenie o ekosystem niszczony przez pożary, a nade wszystko zagrażające przetrwaniu ludów tubylczych.

Konferencja episkopatu solidaryzuje się z wolontariuszami narażającymi własne życie w walce z pożarami występującymi szczególnie w trzech regionach kraju: Amazonii, Cerrado i Pantanal. Wolontariusze dysponujący niewielkimi środkami na walkę z przestępstwami społeczno-środowiskowymi podejmują z odwagą nierówny wysiłek mający na celu likwidację niebezpiecznych ognisk zapalnych.

We wspomnianym tekście episkopat, korzystając z oficjalnych danych, porównuje zniszczenia ekosystemu dokonane przez pożary w minionych latach z obecną sytuacją, gdzie pomimo zaangażowania sił zbrojnych, niestety działania przestępcze są znacznie większe. „Wszystko to stanowi proces rzeczywistego demontażu praw i systemów ochrony środowiska brazylijskiego” – podkreślają z bólem hierarchowie we wspomnianym przesłaniu.

Episkopat apeluje do władz i społeczeństwa o większe zaangażowanie w ochronę Indian, fauny i flory oraz bogactwa naturalnego kraju i zdecydowanemu przeciwstawianiu się niekontrolowanej chciwości zorganizowanych grup przestępczych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brazylia: biskupi reagują na pożary niszczące Amazonię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.