Apel biskupów greckokatolickich: Każdy naród ma prawo do samostanowienia

Apel biskupów greckokatolickich: Każdy naród ma prawo do samostanowienia
fot. unsplash.com
KAI / ml

Biskupi Kościoła greckokatolickiego w Polsce wystosowali Apel, w którym nawołują do modlitwy o pokój i podjęcie postu, aby Ukraina „nie padła ofiarą chorych ambicji, a sąsiad, który nazywa siebie bratem, zrozumiał, że każdy naród ma prawo do samostanowienia.” Apel został odczytany w ostatnią niedzielę we wszystkich cerkwiach greckokatolickich w Polsce.

W liście biskupów skierowanym do wiernych znalazła się nie tylko prośba o modlitwę w intencji pokoju, ale także przypomnienie o prawie Ukrainy do niepodległego bytu i nienaruszalności wszystkich ziem państwa ukraińskiego: „Wzywamy wszystkich członków naszego Kościoła w Polsce do intensywnej modlitwy o pokój na Ukrainie, o oddalenie groźby wojny i rozlewu krwi oraz o nienaruszalność ziem ukraińskich”.

DEON.PL POLECA

„Cały świat i każdy z nas, a zwłaszcza Ukraina, potrzebuje Ewangelii i pokoju” – piszą hierarchowie. Apelują, aby porzucono „język wojny, terroru, nienawiści, manipulacji, mordu i zniszczenia”. Przypominają wszystkim, że „Ukraina była i jest niepodległym państwem i należy to wspierać i szanować”, a „kryzys musi zostać rozwiązany wyłącznie na drodze dialogu”.

Przestrzegają i jednocześnie proszą „o mądrość i bojaźń Bożą dla tych wszystkich, którzy będą decydować o pokoju lub wojnie, aby pamiętali, że są odpowiedzialni przed Bogiem i ludźmi za krzywdy i ofiary konfliktu zbrojnego”.

W swoim Apelu biskupi przywołują także słowa arcybiskupa Światosława Szewczuka zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), z wywiadu udzielonego Katolickiej Agencji Informacyjnej, że modlitwa jest silniejsza niż zbrojny oręż.

W liście biskupów pojawiają się konkretne prośby skierowane do wszystkich chrześcijan o codzienną modlitwę „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” w intencji pokoju, a także o podjęcie postu. Na zakończenie Apelu biskupi greckokatoliccy zalecili, aby w każdej Boskiej Liturgii [Mszy świętej] w tzw. dużej ektenii po Ewangelii odmawiano wezwanie: „Módlmy się także o pokój na Ukrainie, o odsunięcie groźby wojny i rozlewu krwi, o zachowanie integralności i jedności państwa ukraińskiego oraz o jedność narodu ukraińskiego”.

Apel podpisali wszyscy trzej hierarchowie Kościoła greckokatolickiego w Polsce: abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej oraz bp Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

– Najważniejszą inicjatywą, jaką można obecnie podjąć w intencji pokoju na Ukrainie, jest modlitwa – mówi bazylianin o. Piotr Kuszka, proboszcz greckokatolickiej parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. – W naszym kościele oprócz codziennej modlitwy, w każdą niedzielę odprawiamy „molebeń” [nabożeństwo] w intencji pokoju na Ukrainie i oddalenie niebezpieczeństw.

– Wszelkie podziały, także między chrześcijanami, osłabiają siłę przeciwstawiania się złu. Dlatego warto się zjednoczyć we wspólnej modlitwie za Ukrainę – mówi ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Duchowny zaznacza, że Kościół greckokatolicki w Polsce wspiera społeczeństwo Ukrainy od początku wojny z Rosją, która się rozpoczęła w 2014 r. Pomoc polega m.in. na wysyłaniu wolontariuszy i kapelanów na Ukrainę, wspieraniu rodzin poszkodowanych, zbiórkach pieniędzy czy włączaniu się w akcje charytatywne, takie jak np. „Święta bez taty” dla dzieci, których ojcowie zginęli na wojnie w Donbasie, czy udzielaniu pomocy rehabilitacyjnej dla inwalidów wojennych.

– Posiadamy duże doświadczenie w organizowaniu konkretnej pomocy Ukrainie – mówi ks. mitrat Stefan Batruch. – Mam jednak nadzieję, że nie dojdzie do eskalacji wojny, która mogłaby zagrozić nie tylko Ukrainie, ale i Europie, a nawet stać się konfliktem globalnym. Dlatego zachęcam wszystkich do bardziej gorliwej modlitwy i podjęcia postu o pokój na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
W czasach wąskiej specjalizacji niewielu uczonych potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy oraz ludzi między sobą, do tej nielicznej grupy należy Ksiądz Profesor Michał Heller, który od wielu lat z powodzeniem rozwija tak odmienne dziedziny jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Apel biskupów greckokatolickich: Każdy naród ma prawo do samostanowienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.