Apel do polskich biskupów o opiekę nad migrantami z Ukrainy

Apel do polskich biskupów o opiekę nad migrantami z Ukrainy
(fot. LesM / shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / kw

O opiekę duszpasterską nad migrantami z Ukrainy w Polsce apeluje episkopat tego kraju. Bp Radosław Zmitrowicz w rozmowie z KAI powiedział, że Konferencja Biskupów Ukrainy obrządku łacińskiego zwróciła się do Kościoła w Polsce o zapewnienie opieki duszpasterskiej dla tysięcy Ukraińców pracujących w naszym kraju, bez względu na wyznanie.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Rodzin ukraińskiego episkopatu zwrócił uwagę, że sytuacja rodzin na Ukrainie jest trudna, gdyż trwa wojna na wschodzie Ukrainy. Do tego dochodzi trudna sytuacja ekonomiczna kraju.

Biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej, który bierze udział w 375 zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie podkreślił, że wielu Ukraińców traci nadzieję na poprawę sytuacji w kraju. Stąd tak duża emigracja. Wiele rodzin jest podzielonych, gdyż jedno z małżonków wyjechało do pracy za granicę. Dotyka to przede wszystkim dzieci i nierzadko jest przyczyną ich cierpień.

- W związku z tym Konferencja Biskupów Ukrainy obrządku łacińskiego zwróciła się do Polaków i Kościoła w Polsce o zapewnienie opieki duszpasterskiej, i nie tylko, dla tysięcy Ukraińców pracujących w waszym kraju, bez względu na wyznanie - powiedział biskup. Zwrócił uwagę, że szczególnie pomóc mogą księża i siostry zakonne, którzy pracowali na Ukrainie i znają język. "Gdzież znajdą lepszą opiekę niż przy kościołach i parafiach. Dobrze gdyby biskupi wyznaczyli koordynatora, odpowiedzialnego za te działania" - powiedział bp Zmitrowicz.

Wskazał, że dużym problemem jest to, że wiele ukraińskich małżeństw i rodzin stoi daleko od Kościoła i nie ma żadnych relacji z Bogiem. "Bez Boga trudniej rozwiązywać problemy w rodzinie. Emigracja jest też często przyczyną kryzysów, a nawet grozi rozpadem małżeństwa" - powiedział bp Zmitrowicz.

Przypomniał w konsekwencji wojny na wschodniej Ukrainie wielkim problemem są uchodźcy wewnętrzni i to do nich w dużym stopniu skierowana jest pomoc Kościoła, przede wszystkim poprzez Caritas. "Uchodźców przyjmują także rodziny. Piękny przykład pomocy daje nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Claudio Gugerotti, który niedawno po raz kolejny odwiedził Donbas, gdzie trwa wojna. Bardzo dobrze i sprawnie wygląda rozdział pomocy zainicjowanej przez papieża Franciszka. Trzeba też pamiętać o tysiącach anonimowych duchownych i świeckich, którzy na co dzień pomagają uchodźcom" - powiedział biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel do polskich biskupów o opiekę nad migrantami z Ukrainy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Apel do polskich biskupów o opiekę nad migrantami z Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.