Apel o kierowanie bezdomnych do noclegowni

Apel o kierowanie bezdomnych do noclegowni
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Caritas kielecka apeluje o zachęcanie bezdomnych, aby skorzystali z bezpiecznego pobytu w noclegowniach. Świętokrzyscy policjanci proszą, by nie przechodzić obojętnie obok żadnej osoby narażonej na zamarznięcie.

W tym regionie są kolejne ofiary zamarznięcia. Ciało 51-letniego mężczyzny znaleziono 22 stycznia po południu w Kuźnikach koło Strawczyna. To prawdopodobnie trzecia ofiara mrozu w ostatnich dniach.

Mężczyznę znaleziono około godz. 16 na zaśnieżonym polu.

Grzegorz Dudek, rzecznik prasowy świętokrzyskiej policji poinformował, że jest to ofiara wychłodzenia - już kolejna w regionie świętokrzyskim w ostatnich dniach.

W niedzielę 20 stycznia znaleziono ciało 53-letniego strażaka ochotnika koło Koprzywnicy, a następnego dnia ciało 40-letniego mężczyzny na drodze koło Moskorzewa.

Z policyjnych statystyk wynika, że co roku w całej Polsce w wyniku nadmiernego wychłodzenia umiera kilkadziesiąt osób. Podczas dużego spadku temperatur możliwe jest wychłodzenie organizmu i odmrożenia u osób, które długotrwale przebywają bez ruchu.

- Wszystkie nasze placówki w Kielcach i w terenie przyjmują bezdomnych - nawet takie, które z założenia pełnią inną funkcję. Problemem jest zazwyczaj opór tych osób, które wolą spędzać noc w swoich miejscach, niż skorzystać ze zorganizowanej formy pomocy - mówi KAI ks. Krzysztof Banasik.

Wicedyrektor Caritas kieleckiej zachęca, aby namawiać osoby bezdomne do bezpiecznego noclegu lub informować policję, bo często szybka reakcja może komuś uratować życie.

- Nigdy dotąd nie zdarzyło się, aby osoba bezdomna lub będąca w potrzebie nie otrzymała pomocy w formie schronienia lub posiłku - podkreśla ks. Krzysztof Banasik.

Przypadki przebywania, w tym noclegu osób w pomieszczeniach nieogrzewanych, w śmietnikach, kanałach i innych tym podobnych miejscach należy jak najszybciej zgłaszać policjantom, strażnikom miejskim lub służbom socjalnym. Można zadzwonić pod bezpłatne numery alarmowe 112 i 997.

Na terenie diecezji kieleckiej ośrodki prowadzone przez Kościół dysponują ok. 220 miejscami dla bezdomnych. Z kolei w samych Kielcach istnieje 300 miejsc dla bezdomnych, przygotowanych przez wszystkie placówki pomocowe, prowadzone m.in. przez Kościół.

W Kielcach jest to noclegownia, ogrzewalnia, schronisko dla bezdomnych mężczyzn, hostel w Centrum Interwencji Kryzysowej). Podobne placówki, w tym stacje opieki Caritas, istnieją m.in. w Miechowie, Morawianach i Świniarach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Apel o kierowanie bezdomnych do noclegowni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.