Ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych

Ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych
(fot. foka kytutr / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

Z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w nocy z czwartku na piątek przeprowadzono ogólnopolską akcję liczenia bezdomnych. Określenie ich liczby ma pomóc gminom w podjęciu konkretnych działań związanych ze zjawiskiem bezdomności.

Jak poinformowało PAP w piątek biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, sprawozdania z działań podejmowanych na rzecz bezdomnych, w tym z akcji liczenia - przesyłane będą do resortu do 26 kwietnia.
Według biura prasowego MPiPS w badanie zaangażowano wszystkie dostępne służby, m.in. centra zarządzania kryzysowego, policję, straż gminną i miejską, pracowników ośrodków pomocy społecznej i placówek noclegowych dla bezdomnych. W trakcie badania konieczna była ścisła współpraca wszystkich służb, stała wymiana informacji odnośnie aktualnych map grupowania się bądź przebywania osób bezdomnych.
Informacje o osobach bezdomnych były zbierane m.in. w ogrzewalniach, noclegowniach, schroniskach, domach dla osób bezdomnych, hostelach, szpitalch, hospicjach, zakłady karnych, aresztach śledczych, izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych oraz takich miejscach jak m.in. pustostany, altanki działkowe.
W ankiecie przygotowanej przez MPiPS zawarte zostały konkretne pytania, m.in. o wiek, czas bycia osobą bezdomną, płeć, wykształcenie i źródła dochodów.
"Z pewnością informacja, jaka liczba osób bezdomnych przebywa na terenie danej gminy, da gminom niezwykle cenną informacją, która będzie podstawą do podejmowania konkretnych już decyzji, np. decyzji o wybudowaniu noclegowni czy domu dla osób bezdomnych, prowadzenie odpowiedniej polityki mieszkaniowej itp. Informacja na temat osób bezdomnych na terenie gminy może dać podstawę do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych" - uważa MPiPS.
Jak poinformowało biuro prasowe MPiPS, w 2010 roku liczba osób bezdomnych w całym kraju przekroczyła 43 tys. osób, a najwięcej odnotowano w województwie mazowieckim - 7555 osób. Badanie liczby osób bezdomnych przeprowadzane będzie systematycznie co dwa lata w miesiącach zimowych.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.