Apel o niepodpisywanie ustawy o in vitro

Apel o niepodpisywanie ustawy o in vitro
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

CitizenGo, organizacja skupiająca osoby, które wspólnie bronią życia i rodziny, umieściła na swojej stronie internetowej apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy o in vitro. Do tej pory petycję podpisało ponad 21 tys. osób, inicjatorzy liczą na 50 tys. podpisów.

Organizatorzy akcji występują w ten sposób w obronie prawa do życia dzieci poczętych in vitro. - Wyrażamy głęboki sprzeciw wobec ustawy o selekcji dzieci poczętych in vitro, przyjętej głosami większości rządowej w Sejmie i Senacie - czytamy na stronie citizengo.org.

Jak wyjaśniają, "głosowaniem tym zignorowane zostały prawa przysługujące dziecku poczętemu pozaustrojowo w ramach już obowiązującej w Polsce legislacji". - Zdecydowanie sprzeciwiamy się negacji ich ludzkiej godności i ich dyskryminacji przejawiającej się szczególnie przez odmawianie im praw zawartych w polskich przepisach dotyczących ochrony życia dzieci poczętych. Żaden z przepisów polskiego prawa nie zezwala na zniszczenie życia dziecka w fazie zarodkowej dlatego, że zostało poczęte jako "nadliczbowe" - alarmują.

Przypominają, że Sejm RP w uchwale z 21 lipca 2006 r. ogromną, ponad 83-procentową większością głosów, stwierdził, że "niszczenie ludzkich embrionów (…) narusza art. 157a Kodeksu karnego, przewidujący prawnokarną ochronę zdrowia dziecka poczętego". Za uchwałą tą głosowała (tak jak większość posłów Platformy Obywatelskiej) również obecna premier Ewa Kopacz.

DEON.PL POLECA

Jak dodają, "od przeszło dwóch lat czeka na rozpatrzenie w Sejmie projekt Rezolucji wzywającej wszystkie władze publiczne do konkretnych działań wykonujących prawną ochronę należną dzieciom poczętym in vitro. Projekt ten wpłynął do laski marszałkowskiej 28 grudnia 2012 roku i zaraz potem (8 stycznia 2013 roku) został skierowany do pierwszego czytania. Czytanie to do tej pory się nie odbyło" - zauważają inicjatorzy petycji.

Apelują do prezydenta RP "o ochronę konkretnych praw należnych tym, którzy są tacy sami jak każdy z nas w chwili, gdy z ciała rodziców otrzymywał swoją indywidualną tożsamość. Nie wolno rozpatrywać projektów ustawodawstwa in vitro tak, jakby dzieci poczętych in vitro nie dotyczyło prawo dotyczące życia dziecka poczętego w ogóle". - Żaden przepis polskiego prawa nie wprowadza rozróżnienia na dzieci poczęte in ventre i in vitro, żaden nie usprawiedliwia tego rodzaju dyskryminacji - podkreślają.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o niepodpisywanie ustawy o in vitro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.