Apel o pokutę za profanację Eucharystii

Apel o pokutę za profanację Eucharystii
(fot. youtube.com / Maskacjusz)
KAI / pk

O ekspiację we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę z powodu profanacji Najświętszego Sakramentu w ostrowieckiej parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej zaapelował dziś biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Nieznani sprawcy skradli wczoraj z kościoła m.in.: kielich, patenę, puszki na komunikanty oraz organy wraz głośnikiem na kwotę ponad 6 tys. zł.

Do ostrowieckiej świątyni włamali się nieznani sprawcy, którzy po odblokowaniu kraty dostali się do zakrystii. Skradli z niej organy yamaha wraz z oprzyrządowaniem i kolumną głośnikową. Następnie dokonali kradzieży z tabernakulum kielicha, pateny oraz puszki na komunikanty.

Straty wstępnie wyceniono na ponad 6 tys. zł - poinformowała KAI podkomisarz Ewa Libuda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Trwają czynności śledcze, które prowadzone są przez ostrowieckich funkcjonariuszy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Za kradzież z włamaniem grozi sprawcom od 1 roku do 10 lat więzienia.

Bp Nitkiewicz apelując w specjalnym komunikacie o pokutę i modlitwy za dokonaną zniewagę zarządził, aby w kościołach diecezji sandomierskiej po każdej Mszy św. w najbliższą niedzielę 18 stycznia zostały odśpiewane przed Najświętszym Sakramentem suplikacje.

DEON.PL POLECA

- Fakt profanacji połączony z włamaniem i kradzieżą dotyka głęboko nas wszystkich. Nie ma, bowiem większej świętości niż Eucharystia - prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa - napisał biskup. Poprosił też księży, osoby zakonne i świeckich, "aby świadomi swojej odpowiedzialności w Kościele, uczynili wszystko aby zapobiec w przyszłości sytuacjom, w których Eucharystia mogłaby zostać ponownie znieważona".

Bp Nitkiewicz przypomniał też, że kto porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje postacie konsekrowane, zaciąga przez samo popełnienie tego czynu karę ekskomuniki, której zwolnienie zastrzeżone jest dla Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o pokutę za profanację Eucharystii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.