Apel prymasa o odwołanie mszy i nabożeństw na cmentarzach 1 listopada

Apel prymasa o odwołanie mszy i nabożeństw na cmentarzach 1 listopada
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
2 miesiące temu
PAP / pk

O odwołanie mszy św. i nabożeństw na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych zaapelował prymas Polski abp Wojciech Polak. Prymas zwrócił się też z prośbą, by 1 listopada nie organizować na cmentarzach tradycyjnych procesji.

W wydanym komunikacie prymas poprosił, by "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach. Ma to się odbywać przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.

"Prymas Polski apeluje również o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc" – podano w komunikacie.

Abp Wojciech Polak przypomniał również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Apel prymasa o odwołanie mszy i nabożeństw na cmentarzach 1 listopada
Komentarze (6)
A1
~abc 123
26 października 2020, 20:18
Polscy katolicy zasługują na prawdziwych, broniących Kościoła i wiernych pasterzy. Niestety, posoborowy Kościół jedynie co jest w stanie ofiarować to atrapy przywódców, na dodatek przychylnych wrogom Kościoła.
JP
~jan paweł
26 października 2020, 16:20
najlepiej niech kościelna masoneria zamilknie, a nie głosi głupot
WR
Wow Ras
26 października 2020, 13:33
Jak rozumieć słowo "apeluje" ? Ordynariusz wydaje polecenia podwładnym - dziekanom, ci dalej proboszczom. Czy "apeluje" to oznacza?
MK
~Maja Kowalska
25 października 2020, 22:04
Ha. A Abp Dzięga organizuje. Łącznie z procesją w Dzień Wszystkich Świętych. Zresztą, podobnie było z wodą święconą, którą procesyjnie wniósł w czasie epidemii do katedry szczecińskiej. Żyjemy jak schizofrenicy. Prymas swoje, apeluje. Biskupi niektórzy swoje, chowają rozum do kieszeni ukazując pobożność, i na pewno też nie chorują, bo przecież epidemii nie ma.
JK
~Joanna Kowalska
25 października 2020, 17:11
Chciałabym prosić Księdza Prymasa o to, aby zaapelował do biskupów o odwołanie bierzmowania w obecnym czasie. Wiele kościołów jest bardzo małych i na tejże uroczystości nie są przestrzegane żadne przepisy bezpieczeństwa, nie są zachowane odległości. Mój komentarz jest na podstawie tego, co sama widziałam.
ES
~Ewa Szczęsna
24 października 2020, 15:20
Wg mnie lepiej byłoby to zrobić na cmentarzu niż w kościele, bo kościół to zamknięte pomieszczenie, a Msze na cmentarzu są na otwartej przestrzeni. Na wolnym powietrzu wirus bardziej się "rozcieńcza". No ale z drugiej strony rozumiem że byłoby trudno kontrolować ilość osób i odpowiednie odległości między nimi na Mszy na zewnątrz.

Skomentuj artykuł

Apel prymasa o odwołanie mszy i nabożeństw na cmentarzach 1 listopada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.