Apel ws. ochrony prześladowanych chrześcijan

Apel ws. ochrony prześladowanych chrześcijan
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu apel w sprawie intensyfikacji działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata. Posłowie zwracają się m.in. do prezydenta i premiera o zagwarantowanie swobody wyznania i wolności religijnej.

"W wielu miejscach świata nasilają się akty nietolerancji i prześladowań wobec chrześcijan. Prowadzą one do coraz tragiczniejszych skutków. Liczne tego przykłady znajdujemy szczególnie w państwach Azji i Afryki. Współczesna Europa również nie jest wolna od symptomów tego zjawiska" - napisano w apelu.

Jak podkreślono, Polska "z uwagi na swoją wielowiekową tradycję tolerancji wyznaniowej ma szczególny moralny obowiązek upominania się o wszystkich ludzi, których dotyka prześladowanie ze względu na wiarę, niezależnie od tego, gdzie to zjawisko występuje".

Dlatego Sejm "udziela poparcia niedawnym rezolucjom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, a także stanowisku Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej potępiającym wszelkie przejawy nietolerancji, dyskryminacji i przemocy wobec chrześcijan".

DEON.PL POLECA

"Sejm zwraca się do prezydenta, premiera oraz wszystkich ludzi dobrej woli o intensyfikację działań mających na celu zagwarantowanie swobody wyznania i wolności religijnej zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka ONZ. Sejm oczekuje również, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie dołożą wszelkich starań na rzecz ochrony chrześcijan na całym świecie" - podkreślono w apelu.

Za apelem zagłosowało 384 posłów, nikt nie był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Na początku stycznia w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii, na północy Egiptu, śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.

Z kolei dwa miesiące wcześniej, pod koniec października, w wyniku zamachu Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie zginęło około 50 wiernych. Atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku. Papież Benedykt XVI w orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia napisał, że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary".

Na początku marca w Sejmie powstał parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania prześladowaniu i dyskryminacji chrześcijan na świecie. Tworzą go politycy wszystkich klubów parlamentarnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel ws. ochrony prześladowanych chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.