Archidiecezja białostocka: Caritas pomoże migrantom

Archidiecezja białostocka: Caritas pomoże migrantom
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Parafie z terenów przy granicy polsko-białoruskiej w porozumieniu ze Strażą Graniczną będą dystrybuować podręczne pakiety pomocowe dla migrantów, którzy przedostali się do Polski. Ten wymiar wsparcia będzie możliwy dzięki zbiórce przeprowadzonej przez Caritas Polska 5 września, w Dniu Solidarności z Afgańczykami.

W poniedziałek w Michałowie metropolita białostocki abp Józef Guzdek spotkał się z proboszczami parafii znajdujących się na terenach objętych stanem wyjątkowym przy granicy polsko-białoruskiej. Efektem spotkania jest decyzja o zorganizowaniu pomocy materialnej dla tych tych migrantów, którzy przedostali się na teren Polski.

DEON.PL POLECA

Caritas pomoże uchodźcom

Wsparcie będzie sfinansowane ze zbiórki na rzecz uchodźców z Afganistanu, przeprowadzonej przez Caritas pod kościołami 5 września, w ogłoszonym przez przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego Dniu Solidarności z Afgańczykami.

Pomoc skierowana jest do migrantów, których Straży Granicznej nie udało się zatrzymać na granicy. Migranci nierzadko błąkają się po okolicy. Jest to około kilkunastu osób dziennie. Przy ich zatrzymaniu po polskiej stronie, zanim zapadnie decyzja o przenosinach do ośrodkach dla uchodźców, funkcjonariusze SG nie mogą migrantom udzielić odpowiedniej pomocy materialnej. Stąd inicjatywa Caritas i miejscowych parafii.

Oprócz pomocy, która zmierza do ośrodków Straży Granicznej, chodzi o podręczne pakiety, które będą do dyspozycji SG. Składają się na nie m.in. woda, koc termiczny i suchy prowiant. - Te same pakiety trafią też do parafian, którzy spotykają w lesie migrantów. Oni cały czas, już od czerwca z życzliwości im pomagają, karmią, ale chodzi o to, aby mieli pod ręką konkretną pomoc. Idzie zima, a migrantów jest tam coraz więcej - poinformował KAI ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Ks. Sęczek podkreśla, że parafialne wsparcie dla Straży Granicznej i miejscowej ludności w udzielaniu pomocy migrantom jest ważne dla obu stron. - Straż Graniczna i wojsko są już przeciążeni i przemęczeni, potrzebują też wsparcia moralnego, a mieszkańcy życzliwie traktują żołnierzy i Straż, bo są przez nich chronieni. Ksiądz arcybiskup także na to kładzie nacisk: aby nie zapominać o służbach, które nas chronią i potrzebują naszej uwagi - dodał dyrektor białostockiej Caritas.

Pomoc materialna trafiła do Afgańczyków jeszcze przed ogłoszeniem zbiórki na Dzień Solidarności. Do ośrodków, w których przebywają, Caritas dostarczyła w ostatnich tygodniach m.in. wyprawki szkolne, koce, artykuły higieniczne, ciepłą odzież i artykuły dla dzieci. Ze wsparcia rzeczowego skorzystali podopieczni ośrodków w Czerwonym Borze, Lininie i Dębaku.

Caritas Polska przekazała Caritas diecezjalnym fundusze na pomoc w ośrodkach prowadzonych na ich terenie lub w okolicy przez Urząd ds. Cudzoziemców i Straż Graniczną. Łączna kwota 125 tys. zł została przekazana na potrzeby mieszkańców ośrodków w Białymstoku, Czerwonym Borze (Caritas Archidiecezji Białostockiej), w Kętrzynie (Caritas Archidiecezji Warmińskiej), Przemyślu (Caritas Archidiecezji Przemyskiej) i Krośnie Odrzańskim (Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej).

O szczegółach przygranicznej akcji Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Białostockiej mają wkrótce poinformować w osobnym komunikacie.

Straż graniczna na granicy z Białorusią

Tylko w niedzielę 3 października funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, natomiast w sobotę 398. Zatrzymano 16 obywateli Iraku, pozostałym próbom zapobieżono. W tej akcji SG zatrzymała też aż 12 cudzoziemców za pomocnictwo w próbie przekroczenia granicy. Jest to pięciu obywateli Ukrainy, dwóch obywateli Niemiec oraz obywatele Białorusi, Gruzji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Rodziny z dziećmi, które przedostaną się na terytorium Polski i poproszą o objęcie ich procedurą ochrony międzynarodowej, są kierowane do ośrodków dla cudzoziemców, gdzie czekają na decyzje Urzędu ds. Cudzoziemców.

Według informacji Rzecznika Praw Dziecka, w ośrodku w Białymstoku przebywa obecnie (stan na 1 października) 135 cudzoziemców – 26 rodzin i 64 dzieci, zaś w ośrodku Czerwony Bór 148 cudzoziemców – 40 rodzin i 61 dzieci. Ogólna liczba cudzoziemców przebywających w polskich ośrodkach to 1490 osób (stan na 2 października).

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Wszystkie modlitwy, jakie potrzebne są w różańcu i nowennie pompejańskiej, ułożone według kolejności ich odmawiania.

Nagrania zawierają cztery części różańca (z tajemnicami światła) oraz modlitwy nowenny pompejańskiej. Na płycie znajdziesz też pieśń do Matki Bożej...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja białostocka: Caritas pomoże migrantom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.