Księża przekażą jałmużnę na respiratory i środki ochronne dla lekarzy

Księża przekażą jałmużnę na respiratory i środki ochronne dla lekarzy
(fot. https://episkopat.pl/)
2 miesiące temu
KAI / kk

Z prośbą o jałmużnę postną na doposażenie szpitali zwrócił się do księży archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki ogłosił specjalne zarządzenie w sprawie zarządu dobrami doczesnymi w związku ze stanem epidemii.

W słowie do kapłanów metropolita katowicki podkreślił: „stan epidemii i związane z nim utrudnienia w sprawowaniu posługi duszpasterskiej wzywają nas do nieustannej i gorliwej modlitwy”.

Wskazał na pierwszeństwo budowania w parafialnych wspólnotach Kościoła żywego z wykorzystaniem „nowych form sakramentalnej i pozasakramentalnej posługi”, przede wszystkim Internetu i mediów społecznościowych, aby nadal „służyć wiernych, mieszkańcom naszych parafii i miejscowości”.

W poczuciu odpowiedzialności o „dobro parafialnej i archidiecezjalnej rodziny” abp Skworc przypomniał o konieczności troski o „kościoły parafialne, kaplice, pomieszczenia służące formacji i katechizacji, o przestrzeń, w której dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem”.

Wspomniał kościół katedralny, Matkę kościołów archidiecezji, gdzie „wszyscy zrodzili się do sprawowania kapłańskiej posługi”. Zaznaczył, że trzeba też „zatroszczyć się o utrzymanie i funkcjonowanie obiektów sakralnych i kościelnych w naszych parafiach, jak również Archidiecezji i wszystkich jej instytucji”.

Zgodnie z tradycją – podczas Mszy Krzyżma Świętego – duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel. – W tym roku pragniemy włączyć się w trwającą walkę z epidemią materialnie, poprzez złożenie ofiary na zakup respiratorów bądź środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala św. Józefa w Mikołowie – pisze metropolita katowicki.

I dodaje: „serdecznie proszę wszystkich kapłanów archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów - z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy), o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych”.

Do ofiar na rzecz zakupu respiratorów można również zaprosić wiernych archidiecezji za pośrednictwem stron internetowych.

Z pełną treścią zarządzenia arcybiskupa można zapoznać się na stronie internetowej archidiecezji katowickiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
18,39 zł
30,64 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Księża przekażą jałmużnę na respiratory i środki ochronne dla lekarzy
Komentarze (4)
PW
~Pudimir Włatin
3 kwietnia 2020, 21:54
Z cudzej torby się łatwo daje...
PK
~Prafianin Koscielny
1 kwietnia 2020, 17:11
W jednej z parfi w Jelczu Laskowicach koło Wroclawia wystawiono puszke w sklepie na zbiorke na potrzeby pararfi . I na koronawirusie mozna zrobic biznes. Wspomne ze proboszcz naprawde nie klepie biedy. W garazu jeep , mercedes GLS. Zainteresowania - mysliwstwo. Panie Boze widzisz i nie grzmisz.
PM
Piotr Maciołek
1 kwietnia 2020, 23:10
Być może w tej konkretnej sytuacji Proboszcz jest bogaty. Jednak proszę, żeby się tak nie spieszyć z osądzaniem. Niemal wszystkie parafie w Polsce przy obecności 3 - 5 osób na Mszy św. zbierają dzisiaj (o ile zbierają) pewnie jedną pięćdziesiątą tego, co normalnie stanowi podstawę ich utrzymania. Tymczasem ogrzewanie, prąd, pensja organisty i inne koszty stałe się nie zmieniają. Nie jest to więc interes na koronawirusie, lecz minimalizowanie strat (co jest zresztą udziałem znacznej części Polaków). A ofiarę i tak da ten, kto chce, nie ma przymusu. Trochę zrozumienia zamiast gniewu poproszę!
MW
~Maciej Wylężek
3 kwietnia 2020, 16:01
Spodziewam się, że to z ofiar "Parafianina Koscielnego" kupiony tej jeep, mercedes itp.

Skomentuj artykuł

Księża przekażą jałmużnę na respiratory i środki ochronne dla lekarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.